v

Czym jest czyszczenie dywanów „na wskroś”

Czym jest czyszczenie dywanów „na wskroś”

Samodzielne czyszczenie dywanów to z jednej strony praca uciążliwa, a z drugiej ryzykowna. Nieznajomość reakcji materiału na różne środki piorące może doprowadzić do rozluźnienia włókien materiału wierzchniego (runa), jego odbarwienia, a nawet przerzedzenia. Samodzielne pranie jest jednak popularne szczególnie od momentu, gdy powszechnie dostępne są w sprzedaży odkurzacze ekstrakcyjne. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na to, że istnieje jeszcze doskonalsza metoda wykorzystywana przez firmy profesjonalnie zajmujące się czyszczeniem dywanów – metoda „na wskroś”.

Na czym polega czyszczenie dywanów „na wskroś”

Odkurzacze ekstrakcyjne to jedna z wielu metod czyszczenia dywanów obok mycia ręcznego, na sucho, bonnetowania i innych. Natomiast mycie „na wskroś” jest stosowane jedynie przez specjalistyczne firmy, gdyż wymaga odpowiedniego zaplecza:

  • pracę zaczyna się od wyszukiwania ewentualnych uszkodzeń na runie i od spodu – na osnowie,
  • po sprawdzeniu stanu następuje trzepanie, które w profesjonalnych firmach odbywa się automatycznie – tj. maszynowo,
  • trzecia z czynności skupia się na eliminowaniu wszystkich drobnych i większych plam,
  • kolejny etap to już pranie właściwe – specjalnymi szorowarkami nanosi się na runo substancje piorące (detergenty lub inne środki),
  • później następuje pranie i płukanie – ponownie wszystko odbywa się automatycznie,
  • płukanie powtarza się w celu dokładnego usunięcia szamponu czy proszku,
  • następnie dywan jest odwirowywany, do czego wykorzystuje się specjalne wirówki,
  • na wilgotnym runie rozprowadza się środki impregnujące,
  • końcowe prace mają na celu dokładnie wysuszyć runo.

Jak widać, czyszczenie dywanówna wskroś” to żmudna, kompleksowa praca. Względem efektów można ją porównać do prania w pralce automatycznej. Pranie tą metodą prowadzi do gruntownego oczyszczenia, odświeżenia, a ponadto, dzięki impregnacji, wzmacnia odporność na przyszłe zabrudzenia.

Jak często prać dywan – porady z Białegostoku

W naszej pralni w Białymstoku zalecamy pranie samodzielne przynajmniej raz w miesiącu oraz gruntowne co najmniej raz w roku. W pierwszym przypadku jest to zwykle pielęgnacja powierzchowna – odkurzony dywan zrasza się rozwodnionym detergentem, a następnie odsysa rurą odkurzacza. Dywan wówczas musi schnąć czasami kilka dni, co może utrudniać korzystanie z pomieszczenia. Pranie „na wskroś” natomiast należy potraktować jako nieodzowną pielęgnację okresową. Tylko ona bowiem usunie z runa wszystkie zabrudzenia łącznie z roztoczami i innymi mikroorganizmami.

Ważne jest też, by traktować pranie jako nieodzowny element dbania o czystość w mieszkaniu w przypadku posiadania zwierząt domowych, dzieci, które często bawią się na podłodze, oraz będąc uczulonym na: kurz, roztocza, pleśnie czy grzyby. Z oczywistych względów podłogi zawsze zbierają najwięcej zanieczyszczeń, a wiele spośród tych zanieczyszczeń nie jest widoczna. Usunie je tylko profesjonalne mycie.

Czy pranie „na wskroś” jest drogie

Ceny za usługę „na wskroś” są bardzo zróżnicowane. Zależą od miasta, regionu, oczywiście rodzaju runa, materiału, z którego zostało wykonane oraz wielkości samego dywanu. Większość pralni rozlicza czyszczenie od metra. Czasami można się umówić na określoną ceną za usługę. Z naszych szacunków wynika, że cena czyszczenia dywanów syntetycznych zwykle mieści się w przedziale 15-20 zł za metr kwadratowy i jest to cena umiarkowana. Pranie dywanów drogich, jedwabnych czy orientalnych, jest zwykle droższe – nieraz ceny trzykrotnie przekraczają wyżej podane. Nie ma tutaj jednak z góry określonych widełek, najlepiej zasięgnąć informacji w najbliższej pralni w okolicy.

Dane kontaktowe

Czysty DOM
ul. gen. J. Hallera 6
15-814 Białystok

tel. +48 509 738 430
e-mail. biuro@praniedywanubialystok.pl

Menu