v

Pranie dywanów – jak wyczyścić długie runo

Dywany z bogatym włosiem są ozdobą niejednego mieszkania. Bardzo przyjemnie zarówno dla oka, jak i w dotyku, znajdują amatorów pomimo wiedzy o tym, iż ciężko się je czyści, a jest to w ich przypadku ważne. Zależnie od regionu, tam np., gdzie w powietrzu jest dużo kurzu, w krótkim czasie włochacze stają się siedliskiem kurzu i drobnoustrojów. Jest tak również wtedy, gdy sprawiają wrażenie czystych. Dlatego pranie dywanów zwanych shaggy powinno być przeprowadzane częściej niż ich innych typów. Aczkolwiek istnieje kilka metod pielęgnacji wspomagającej.

5 sposobów czyszczenia

Oczywiście pranie dywanów z długim włosiem jest sposobem pielęgnacji najrzadszej. Częściej podejmuje się bardziej standardowe metody sprzątania. Należą do nich:

  1. Odkurzanie – przez wzgląd na strukturę materiału, który gromadzi dużą ilość zanieczyszczeń, odkurzanie jest szczególnie ważne. Nie różni się przy tym od stosowanego przy innego typu dywanach, lecz należy je przeprowadzać nieco częściej (nawet codziennie). Taka pielęgnacja jest szczególnie zalecana w domach ze zwierzętami, w pobliżu dróg ze względu na wzbijający się kurz i w mocno eksploatowanych pomieszczeniach. Warto również zaznaczyć, iż odkurzania wymaga też część spodnia dywanu, czyli osnowa.
  2. Szczotkowanie – będące pewną alternatywą dla odkurzania. Czyszczenie szczotką usuwa jednak tylko największe zanieczyszczenia, dlatego nie powinno zastępować odkurzania. Warto też zwrócić uwagę na szczotki elektryczne, które jakiś czas temu pojawiły się w sprzedaży.
  3. Trzepanie – czyli nic bardziej tradycyjnego, a niegdyś właściwie jedyna metoda czyszczenia. Podczas trzepania runa typu shaggy należy zachować ostrożność i wykonywać tę pracę delikatnie, aby nie zniszczyć włókien.
  4. Odświeżanie – pomaga w utrzymaniu żywotności i świeżości runa. Wykonuje się je za pomocą środków czyszczących na sucho. Wymaga to nieco czasu, gdyż aktywny środek czyszczący należy pozostawić na dywanie na kilka godzin. Po upływie odpowiedniego czasu dywan się odkurza.
  5. Usuwanie plam – może sprawiać pewien kłopot ze względu na strukturę runa. Początkowo najlepiej starać się odsączyć plamę nakładając na nią bibułę, lub pochłaniającą wilgoć ściereczkę. Następnie – domowymi sposobami – zaleca się nałożenie na plamę pasty wykonanej z sody zmieszanej z wodą (5 min.) lub roztworu z octu i płynu do mycia naczyń (5 min.).

Przy zastosowaniu preparatów należy zawsze przeprowadzić próbę na mniej widocznej części dywanu.

Pranie dywanów – jak często pierzemy w Białymstoku

Generalnym zaleceniem jest pranie dywanów raz na tydzień, ewentualnie na dwa tygodnie. Jest to uzasadnione faktem, iż zbiera się na nich najwięcej zanieczyszczeń. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nikt tak często nie przeprowadza prania i jest to w pewnym stopniu zrozumiałe. Wymaga ono schnięcia, ponadto czasami trzeba przestawiać meble, wyłączyć na jakiś czas dostęp do pomieszczenia. Dlatego z pomocą przychodzą powyżej wymienione metody pielęgnacji.

Pranie dywanów z długim włosiem wymaga doświadczenia i zastosowania odpowiednich środków, które są dosyć kosztowne. Z doświadczenia naszego punktu w Białymstoku wynika, że zasadność używania takich środków najbardziej rozumieją alergicy, osoby uczulone na wszelkiego rodzaju pyłki i drobnoustroje (np. roztocza).
Należy tu wskazać, że niewielkie dywaniki shaggy można prać w pralkach automatycznych. Zależne jest to tylko od tego, czy mieszczą się w bębnie pralki. Problematyczne pozostają więc jedynie dywany większe, które jednocześnie zbierają więcej zanieczyszczeń. W ich wypadku warto zastanowić się nad wezwaniem specjalisty, który upierze dywan szybko i sprawnie. Alternatywą jest tu wypożyczenie odkurzacza piorącego wraz ze środkami czyszczącymi, który dobrze upora się ze wszystkimi zabrudzeniami.

Czy pranie dywanu z długim włosiem jest drogie

Ostateczny koszt usługi może być różny zależnie od stopnia zabrudzenia dywanu, metody użytej do jego czyszczenia oraz kilku innych czynników. Warto jednak zwrócić uwagę również na dodatkowe kwestie, które mogą podwyższać lub obniżać wycenę. Jeden z przykładów to dopłata za dojazd (w Czysty Dom nie jest ona pobierana), ekspresowe wykonanie prac i inne. O wszystkie te aspekty należy zapytać wykonawcę przed zleceniem zadania.

Dane kontaktowe

Czysty DOM
ul. gen. J. Hallera 6
15-814 Białystok

tel. +48 509 738 430
e-mail. biuro@praniedywanubialystok.pl

Menu