v

Pranie dywanów – podstawowe porady

Spis treści


Z oczywistych powodów dywany stale narażone są na zabrudzenie i uszkodzenie. Ma to miejsce zarówno w domu, jak i w biurze. Niektóre plamy przy tym są bardzo trudne do usunięcia, a na poziom trudności zdecydowanie wpływa wiedza z zakresu prania dywanów. Czasem bowiem nieumiejętne próby usunięcia plamy mogą prowadzić do przeciwnego skutku – rozmazania, a nawet jej utrwalenia. Unikaniu takich sytuacji służy podstawowa wiedza o tym, jak usuwać świeże plamy i zabrudzenia.

Rodzaje dywanów i różnice między nimi

Przede wszystkim warto znać skład materiałowy czyszczonego dywanu. Dzięki tej wiedzy można uniknąć niektórych problemów. Dywany dzielimy na:

 • wykonane z wiskozy – nie należy ich szczotkować, a podczas usuwania plam najlepiej reagują na podgrzaną wodę, lecz do temperatury nieprzekraczającej 50 stopni Celsjusza; na dywany te niekorzystnie wpływają wszelkie detergenty;
 • wykonane z polimerów (z długim włosiem, tzw. shaggy) – nie są szczególnie wymagające i stosunkowo łatwo się je czyści odkurzaczem piorącym z funkcją odsysania płynu;
 • wykonane z akrylu – zazwyczaj bardzo trwałe, odporne na odbarwienia; bez obaw można zastosować nawet rozpuszczalnik organiczny np. na plamy od farby, aczkolwiek zawsze w ostateczności;
 • wykonane z poliestru – nie wchłaniają wilgoci, zatem ich czyszczenie najczęściej nie wiąże się z żadnymi problemami (problematyczne mogą być jedynie tłuste plamy);
 • wykonane z wełny – są podatne na wilgoć, a ponadto na grzyby i pleśnie, dlatego należy je utrzymywać w szczególnej czystości; w usuwaniu plam z wełny stosuje się specjalne, delikatne preparaty.

Przy powyższej wiedzy istnieją jeszcze wskazówki dotyczące prania dywanów bez względu na to, z czego są wykonane.

Podstawowe zasady usuwania świeżych plam

Plamy oczywiście mają różny charakter w zależności od tego czym są konkretne zabrudzenia, a także na jaki materiał trafiły. I tak niektóre schną długo, inne natychmiast szybko wsiąkają w materiał lub utrzymują się na jego powierzchni, łatwo się rozmazują lub utrzymują zwartą strukturę. Od tego wszystkiego zależy postępowanie przy usuwaniu plam, istnieją jednak pewne zasady ogólne. Należą do nich:

 • szybkie działanie w celu usunięcia plamy – bez względu na to czym jest wywołana; przekonanie, iż można odczekać, prowadzić może do sytuacji, w której z plamą nie poradzą sobie nawet radykalne metody;
 • szybkie zebranie płynu, błota i innych zawilgoceń zanim zupełnie wsiąkną – minimalizujemy w ten sposób m.in. rozległość plamy (zawsze zbieramy płyn od jego brzegu, kierując się ku środkowi plamy),
 • rozłożenie na plamie bawełnianych lub nawet papierowych chusteczek – samoczynnie wsiąknie w nie wierzchnia warstwa zabrudzenia,
 • unikanie wcierania substancji w materiał dywanu – w usuwaniu plam należy raczej stosować lekki nacisk niż tarcie,
 • zakaz polewania plam gorącą wodą, by zmiękły lub się rozrzedziły – w pierwszym wypadku służą temu specjalne środki, w drugim doprowadzi to do powiększenia plamy,
 • ostrożność w używaniu detergentów czy wybielaczy – wraz z plamą można usunąć farbę,
 • ostrożność w stosowaniu żelazka, by zaprasować plamę – lepiej z tego zrezygnować na rzecz kilkukrotnego mycia,
 • jeśli dywan jest cenny i/lub drogi, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów – każde samodzielne czyszczenie grozi nieprzewidzianymi konsekwencjami.

Należy więc jeszcze zadać pytanie o to, jakimi środkami i wiedzą dodatkową dysponują specjaliści.

Pranie dywanów – opinia specjalisty z Białegostoku

Przede wszystkim fachowcy zawsze dobierają metodę czyszczenia do materiału. Dla specjalistów z firmy Czysty Dom w Białegostoku przeszkodą nie będzie brak metek na dywanie, ponieważ w oparciu o doświadczenie szybko oceniają pod kątem prania materiał, z którego wykonano dywan. Kolejną rzeczą podlegającą ocenie jest rodzaj zabrudzenia. Generalnie, bez względu na to czy pracę wykonuje się ręcznie, czy mechanicznie, pranie dywanów dzieli się na:

 • ekstrakcyjne – polegające na namaczaniu, które rozpuszcza plamę i odsączaniu płynu,
 • wybielające – z użyciem środków rozjaśniających i pieniących, które rozpuszczają plamy i je wchłaniają,
 • oraz chemiczne – ograniczające się do zaplamionego miejsca, ograniczające użycie wody do minimum.

Pranie dywanów czasami może nastręczać pewnych trudności i wymagać powtarzania. Jest tak w przypadku plam z: wina, lakieru do paznokci, wosku, atramentu, niektórych soków czy farb. Jednak odpowiednia klasyfikacja materiału, substancji oraz dobór preparatów czyszczących zazwyczaj kończy się pełnym sukcesem w usuwaniu wszelkich zabrudzeń.

Warto przeczytać: Sprzątanie mieszkań – jak robić to profesjonalnie?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak uniknąć uszkodzeń dywanu podczas czyszczenia?

Aby uniknąć uszkodzeń, ważne jest znanie materiału dywanu i stosowanie odpowiednich metod czyszczenia. Dywany z wiskozy wymagają ostrożności, podobnie jak dywany wełniane, które są podatne na wilgoć.

Jak skutecznie usunąć plamy z dywanu?

Szybkie działanie jest kluczowe. Należy zbierać płyn od brzegu plamy, kierując się ku środkowi, i unikać wcierania substancji w materiał. W przypadku trudnych plam warto używać specjalnych preparatów.

Czy wszystkie dywany można czyścić tymi samymi metodami?

Nie. Różne materiały wymagają różnych metod czyszczenia. Na przykład dywany shaggy można czyścić odkurzaczem piorącym, podczas gdy dywany wełniane wymagają delikatnych preparatów.

Jak często powinno się prać dywany?

Częstotliwość prania zależy od stopnia eksploatacji dywanu i typu materiału. Dywany w pomieszczeniach o wysokim natężeniu ruchu mogą wymagać częstszego czyszczenia.

Kiedy warto zwrócić się po pomoc do specjalistów?

W przypadku cennych lub bardzo zabrudzonych dywanów najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiednią metodę czyszczenia, minimalizując ryzyko uszkodzeń.

Dane kontaktowe

Czysty DOM
ul. gen. J. Hallera 6
15-814 Białystok

tel. +48 509 738 430
e-mail. biuro@praniedywanubialystok.pl

Menu