Czyszczenie dywanów – jaki odkurzacz warto kupić?

Odkurzanie jest jedną z podstawowych prac domowych, zwłaszcza jeśli podłogi są udekorowane dywanami. Warto ułatwić sobie ten obowiązek poprzez wybranie najwyższej jakości odkurzacza, dzięki któremu skuteczne czyszczenie dywanów nie będzie nastręczało większych trudności. Jakie kwestie koniecznie należy wziąć pod uwagę? Które funkcje i parametry odkurzaczy mają podstawowe znaczenie?

Czyszczenie dywanów a odkurzacz idealny dla alergików

mycie podłóg, czyszczenie dywanówNie od dzisiaj wiadomo, że dywany są siedliskiem roztoczy i mikroorganizmów, które mogą mieć bardzo duży wpływ na ludzkie zdrowie, zwłaszcza jeśli dana osoba boryka się z uczuleniami. Obecnie, nowoczesne odkurzacze są wyposażone w filtry HEPA. Alergicy powinni zastanowić się nad zakupem odkurzaczy z filtrami HEPA należącymi do grupy 13 oraz wyższej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że zaliczane do grupy 13 filtry zapewniają 99,95% skuteczności, co stanowi doskonały wynik i jest znakomitą ochroną przed niebezpiecznymi zanieczyszczeniami. Ciekawym rozwiązaniem są odkurzacze bezworkowe, które jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają zastosowania papierowych worków. Nie są one jednak polecane osobom posiadającym alergię na kurz. Dla osób z uczuleniami pomocne są też filtry wodne, które stanowią wyposażenie odkurzaczy piorących. Wszystkie pyłki trafiają bowiem do pojemnika z wodą, który po każdym odkurzaniu powinien zostać wyczyszczony.

Parametry odkurzaczy a efektywne czyszczenie dywanów

Od indywidualnych parametrów konkretnego odkurzacza zależy efektywne czyszczenie dywanów, a w dłuższej perspektywie również ich stan. Na uwadze należy mieć przede wszystkim wydajność urządzenia, która bazuje na mocy jego silnika. Zasada jest prosta – im moc jest większa, tym lepiej. Istotna jest ponadto moc ssania, która w odkurzaczach dostępnych na rynku oscyluje w granicach 500 – 250 W. Najlepiej, jeśli sprzęt zostanie wyposażony w opcję regulowania mocy ssania, ponieważ jeśli jest ona zbyt duża, odkurzacz może wessać niezbędne bibeloty. Dzięki możliwości ustawienia optymalnej mocy, łatwiej ją dopasować do odkurzanej w danym momencie powierzchni. Podstawową kwestią jest także głośność pracy odkurzacza. Dobrze, jeśli poziom hałasu będzie możliwie jak najmniejszy. Wówczas, nie istnieje ryzyko że odkurzanie obudzi domowników lub będzie przeszkadzało sąsiadom. Naturalnie, dodatkowo znaczenie ma waga sprzętu, zwłaszcza jeśli będzie on transportowany na dużych powierzchniach lub wnoszony po schodach.

Regularnie odkurzany dywan przez dłuższy czas zachowuje znakomity wygląd i nie jest siedliskiem roztoczy oraz innych drobnoustrojów. Wybierając odpowiedni odkurzacz warto pamiętać, że:

  • odkurzacze dla alergików powinny posiadać filtry wodne lub filtry HEPA z grupy 13, ponieważ wówczas gwarantują bezpieczne czyszczenie dywanów
  • efektywne czyszczenie dywanów jest skorelowane z parametrami odkurzacza, dlatego musi on posiadać dużą moc silnika oraz opcję regulowania mocy ssania
  • ważna jest waga odkurzacza, ułatwiająca jego swobodne transportowanie

 

0