Pranie tapicerki – przebieg pracy profesjonalistów

Niegdyś czyszczenie foteli, kanap i innych było zazwyczaj przeprowadzane samodzielnie, od dawna jednak Klienci wybierają powierzenie swoich mebli profesjonalistom dbającym o wnętrza domów, mieszkań i firm. Poniżej przedstawimy działania na przykładzie prania tapicerki. Będziesz dzięki temu wiedzieć, na co możesz liczyć, przekonując się jednocześnie co można zrobić samodzielnie bez ryzyka uszkodzeń czy odbarwień.

Materiały i urządzenia potrzebne do czyszczenia

W specjalistycznych firmach sprzątających pracownicy dysponują między innymi sprzętem ogólnodostępnym, dlatego Ty również, chcąc nieco zaoszczędzić, możesz niektóre działania przeprowadzić samodzielnie. Jeżeli jednak zajmie to zbyt wiele czasu, albo przynajmniej na początku będzie nieopłacalne ze względu na konieczność zakupu wszystkich potrzebnych środków myjących, skorzystaj z porady profesjonalnej firmy sprzątającej.

Każdorazowo do samodzielnego czyszczenia i prania tapicerki warto przygotować:

 • zwykły odkurzacz z wymiennymi końcówkami,
 • ciśnieniowy opryskiwacz i/lub odkurzacz ekstrakcyjny,
 • miękką szczotkę do prania ręcznego (służy do wcierania presprayu),
 • termometr stanowiący pomoc w mierzeniu temperatury wody (niewymagany),
 • chemię do prania: prespraye, środki płuczące, odplamiacze,
 • ściereczki z mikrofibry.

Oczywiście istotny jest również stały dostęp do ciepłej wody.

Kolejność czynności podczas prania tapicerki

Czyszczenie profesjonalne przebiega w następującej kolejności:

 • rozpoczyna je dokładne odkurzanie widocznych i niewidocznych części mebli; ważność tego etapu wynika stąd, iż ponad 3/4 zanieczyszczeń znajdujących się na tapicerce nie rozpuszcza się w wodzie (m.in. kurz);
 • na tym etapie szczotkuje się również tapicerkę na sucho, jeśli są na niej trudno usuwalne, czasem zaschnięte zabrudzenia ;
 • następnie należy wyczyścić odpowiednim preparatem elementy pozostałe, na przykład drewniane poręcze, elementy dekoracyjne, gdzie prespray może doprowadzić do powstania brudnych zacieków;
 • dalszy etap to pranie, zawsze w kierunku z góry na dół (jest to generalna zasada, obowiązująca w przypadku wszystkich mebli); należy zachować szczególną ostrożność, gdyż tkanina może się odkształcić, jeśli się ją nadmiernie przemoczy.

Do istotnych elementów prania tapicerki należy również dobór odpowiednich środków czyszczących i piorących, utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody, a przede wszystkim przestrzeganie czasu utrzymywania środków piorących na tapicerce. Nie można go ani skracać, ani wydłużać – trzeba postępować zgodnie z instrukcją. W pierwszym przypadku mogą bowiem nie zdążyć zadziałać, a w drugim uszkodzić tapicerkę.

Jak prać alcantarę i ekoskórę – wyjaśniamy Klientom z Białegostoku

W naszym zakładzie w Białymstoku często jesteśmy pytani o pranie alcantary i ekoskóry. Materiały te budzą wątpliwości szczególnie z obawy przed stwardnieniem pod wpływem wody. Nie wszyscy jednak wiedzą, że alcantara to nie skóra i jest stosunkowo odporna na wodę – a właściwie całkowicie. W jej przypadku nie należy jednak przekraczać podczas czyszczenia temperatury 40 stopni Celsjusza.

Pranie tapicerki z ekoskóry również wymaga stosowania tej samej zasady, przy czym tutaj ważniejsze jest nieprzemoczenie materiału. Wystarczy zawsze dać sobie na pranie odpowiednią ilość czasu, aby nie popełnić w jego trakcie żadnego błędu. Wnętrza Twojego domu lub firmy będą wtedy zawsze uzupełnione o czyste, zadbane i estetyczne meble.

0

Ekologiczne sprzątanie mieszkania i domu

Ekologiczne sprzątanie pomieszczeń mieszkalnych jakiś czas temu stało się bardzo popularne. Wybierają je osoby przede wszystkim chcące uniknąć silnej chemii, która zawarta jest w wielu środkach myjących. Wykorzystuje ono w większości metody tradycyjne, można powiedzieć, że w wielu wypadkach sposoby niemal babcine. Pochodzą one z czasów, gdy trzeba było sobie radzić za pomocą dostępnych środków czy to w sprzątaniu, czy na przykład w wywabianiu plam z ubrania. Wiele z tych metod wbrew pozorom jest bardzo skuteczna, aczkolwiek ustępuje oczywiście nowoczesnym środkom czyszczącym.

Czym jest ekologiczne sprzątanie mieszkania

Generalnie, ekologia w sprzątaniu dotyczy dwóch idei. Pierwsza związana jest z ograniczeniem odprowadzania do środowiska substancji chemicznych, chociażby wylewanych wraz z wodą do toalety po myciu podłóg, dywanów, czy mebli. Druga bezpośrednio dotyczy domowników, którzy dzięki temu mają z substancjami szkodliwymi, a ogólnie różnego typu chemią, ograniczony, mniejszy kontakt.

Ekologiczne sprzątanie wynika więc ze świadomości, jak szkodliwa jest chemia czyszcząca dla ludzkiego zdrowia i środowiska. Istnieje tu jednak jeszcze zupełnie pragmatyczny powód stosowania metod nieszkodliwych – oszczędność. Ekologiczne środki myjące są bowiem bardzo tanie.

5 uniwersalnych i najważniejszych środków do sprzątania

Dziś zwraca uwagę „wyspecjalizowanie” chemii do sprzątania. Przekłada się to wprost na dużą liczbę preparatów i większe wydatki. Gdyby stosować je zgodnie z zaleceniami, oddzielnie do wielu czynności wykonywanych podczas sprzątania, zajęłyby one niejedną półkę w szafce. Preparaty ekologiczne są pod tym względem nieco bardziej uniwersalne. Do wysprzątania całego mieszkania wystarczy zaledwie kilka, a są to:

 • ocet – usuwa zarówno zabrudzenia, jak i kamień, tłuszcze, a nawet nieprzyjemny zapach; ten wydzielany przez sam ocet znika po kilku wietrzeniach;
 • soda oczyszczona – przede wszystkim usuwa plamy i osady, na przykład po kawie czy herbacie; ponadto redukuje nieprzyjemne zapachy, a także zmiękcza wodę;
 • boraks – zazwyczaj jest łączony z sodą, a jego fabryczne przeznaczenie to mycie naczyń, ale też pranie ubrań;
 • mydło roślinne – zazwyczaj sprzedawane jest w płynie, a służy przede wszystkim do mycia podłóg wykonanych ze wszystkich materiałów; nie posiada zapachu;
 • oraz zamiennie: sok z cytryny lub sól – przydatne do zwalczania kamienia, usuwania tłuszczu, a nawet uporczywych osadów w piekarniku; cytryna przy tym może przywrócić właściwy kolor zabrudzonym powierzchniom.

Co jednak z brudem, który nie poddaje się wymienionym środkom?

Sprzątanie parą – ekologia modna w Białymstoku

Jako firma sprzątająca możemy polecić czyszczenie zabrudzeń parą. W Białymstoku był okres mody na różnego typu urządzenia myjące parą do użytku domowego. Rzeczywiście jest to ekologiczna metoda sprzątania i potrafi usunąć nawet najbardziej oporne zabrudzenia. Niewątpliwą, dodatkową zaletą mycia parą jest usuwanie wszystkich niewidocznych gołym okiem mikroorganizmów, w tym roztoczy. Posługiwanie się parą wodną aplikowaną przez niewielkie, dostępne w sklepach urządzenia, sprawdzi się przede wszystkim w kuchni i łazience i jest skuteczną metodą czyszczenia kafelków ściennych oraz podłogowych. W przypadku uporczywych zabrudzeń, utrwalonych plam warto jednak skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy sprzątającej.

0

Sprzątanie biur – korzyści płynące z outsourcingu

Biuro jest wizytówką firmy, dlatego sprzątanie odgrywa w nim ważną rolę. Czystość jest porównywalnie istotna z aranżacją przestrzeni biurowej, stąd nieustanne zainteresowanie profesjonalnymi usługami dotyczącymi utrzymania czystości. Ponadto czyste biuro wpływa na komfort pracy zatrudnionych w nim osób. Sprzątanie biur może być powierzone zarówno etatowemu pracownikowi, jak i firmie outsourcingowej. Poniżej omówimy korzyści z zatrudnienia firmy zewnętrznej.

5 korzyści z usług profesjonalnego sprzątania biur

Zatrudnienie firmy zewnętrznej do sprzątania biur wiąże się z szeregiem korzyści. Należą do nich przede wszystkim:

 1. możliwość dostosowania godzin sprzątania do pracy biura. Możliwe jest również ułożenie grafiku i wybór sprzątania w określonym czasie, niekoniecznie codziennie. Z naszego doświadczenia wynika, że wielu przedsiębiorców wybiera sprzątanie co dwa dni, co jest wystarczające by utrzymać biuro w czystości, a znacznie obniża koszty usługi;
 2. oszczędność pieniędzy. Ma to szczególne znaczenie w dużych korporacjach, w których dokładne wysprzątanie pomieszczeń wiązałoby się z zatrudnieniem kilku dodatkowych pracowników. Wybór firmy outsourcingowej wiąże się przede wszystkim z oszczędnością w kwestii kosztów zatrudnienia, co w niektórych wypadkach stanowi sumę wystarczającą na wynajęcie firmy sprzątającej;
 3. obszerny zakres usług – daleko wykraczający poza możliwości etatowego pracownika. Firma sprzątająca poza codzienną pielęgnacją pomieszczeń, może dodatkowo wykonać wiele innych usług: wyprać dywany i wykładziny oraz fotele czy kanapy, oczyścić systemy wentylacyjne, wyczyścić lampy umieszczone na dużych wysokościach;
 4. profesjonalny wybór środków czyszczących i sprzętu. W każdym przypadku, od przetarcia blatu biurka po mycie dywanu, firmy sprzątające korzystają z najbardziej sprawdzonych i skutecznych metod mycia, którymi pracownik etatowy zwykle nie dysponuje. Podobnie rzecz ma się względem stosowanego w sprzątaniu sprzętu, jeśli taki jest używany m.in. do prania;
 5. wzrost produktywności pracowników. Wynika on z faktu, że w biurze panuje porządek i wszyscy pracują w komfortowych warunkach.

Ponadto dzięki kompleksowym zabiegom sprzątającym świadczonym przez firmy outsourcingowe, biuro jest odpowiednim miejscem do przyjmowania klientów – czystym i zadbanym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę mając biuro w Białymstoku

Jak wynika z doświadczeń naszej firmy w Białymstoku, istotnym punktem zamawiania usług w firmie outsourcingowej jest ubezpieczenie OC. W związku z tym, że pracownicy firmy zewnętrznej będą mieć kontakt z wieloma wartościowymi przedmiotami pod nieobecność osób trzecich, warto zwrócić uwagę na to, czy usługi firmy sprzątającej są ubezpieczone. Należy sprawdzić również to, czy kwota ubezpieczenia jest odpowiednio wysoka. Zyskują na tym obie strony. Firma zlecająca może być spokojna o mienie, natomiast firma zajmująca się sprzątaniem biur zyskuje dzięki temu odpowiedni poziom zaufania, co rzutuje również na ocenę wykonywanej przez nią pracy.

0

Czym jest czyszczenie dywanów „na wskroś”

Samodzielne czyszczenie dywanów to z jednej strony praca uciążliwa, a z drugiej ryzykowna. Nieznajomość reakcji materiału na różne środki piorące może doprowadzić do rozluźnienia włókien materiału wierzchniego (runa), jego odbarwienia, a nawet przerzedzenia. Samodzielne pranie jest jednak popularne szczególnie od momentu, gdy powszechnie dostępne są w sprzedaży odkurzacze ekstrakcyjne. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na to, że istnieje jeszcze doskonalsza metoda wykorzystywana przez firmy profesjonalnie zajmujące się czyszczeniem dywanów – metoda „na wskroś”.

Na czym polega czyszczenie dywanów „na wskroś”

Odkurzacze ekstrakcyjne to jedna z wielu metod czyszczenia dywanów obok mycia ręcznego, na sucho, bonnetowania i innych. Natomiast mycie „na wskroś” jest stosowane jedynie przez specjalistyczne firmy, gdyż wymaga odpowiedniego zaplecza:

 • pracę zaczyna się od wyszukiwania ewentualnych uszkodzeń na runie i od spodu – na osnowie,
 • po sprawdzeniu stanu następuje trzepanie, które w profesjonalnych firmach odbywa się automatycznie – tj. maszynowo,
 • trzecia z czynności skupia się na eliminowaniu wszystkich drobnych i większych plam,
 • kolejny etap to już pranie właściwe – specjalnymi szorowarkami nanosi się na runo substancje piorące (detergenty lub inne środki),
 • później następuje pranie i płukanie – ponownie wszystko odbywa się automatycznie,
 • płukanie powtarza się w celu dokładnego usunięcia szamponu czy proszku,
 • następnie dywan jest odwirowywany, do czego wykorzystuje się specjalne wirówki,
 • na wilgotnym runie rozprowadza się środki impregnujące,
 • końcowe prace mają na celu dokładnie wysuszyć runo.

Jak widać, czyszczenie dywanówna wskroś” to żmudna, kompleksowa praca. Względem efektów można ją porównać do prania w pralce automatycznej. Pranie tą metodą prowadzi do gruntownego oczyszczenia, odświeżenia, a ponadto, dzięki impregnacji, wzmacnia odporność na przyszłe zabrudzenia.

Jak często prać dywan – porady z Białegostoku

W naszej pralni w Białymstoku zalecamy pranie samodzielne przynajmniej raz w miesiącu oraz gruntowne co najmniej raz w roku. W pierwszym przypadku jest to zwykle pielęgnacja powierzchowna – odkurzony dywan zrasza się rozwodnionym detergentem, a następnie odsysa rurą odkurzacza. Dywan wówczas musi schnąć czasami kilka dni, co może utrudniać korzystanie z pomieszczenia. Pranie „na wskroś” natomiast należy potraktować jako nieodzowną pielęgnację okresową. Tylko ona bowiem usunie z runa wszystkie zabrudzenia łącznie z roztoczami i innymi mikroorganizmami.

Ważne jest też, by traktować pranie jako nieodzowny element dbania o czystość w mieszkaniu w przypadku posiadania zwierząt domowych, dzieci, które często bawią się na podłodze, oraz będąc uczulonym na: kurz, roztocza, pleśnie czy grzyby. Z oczywistych względów podłogi zawsze zbierają najwięcej zanieczyszczeń, a wiele spośród tych zanieczyszczeń nie jest widoczna. Usunie je tylko profesjonalne mycie.

Czy pranie „na wskroś” jest drogie

Ceny za usługę „na wskroś” są bardzo zróżnicowane. Zależą od miasta, regionu, oczywiście rodzaju runa, materiału, z którego zostało wykonane oraz wielkości samego dywanu. Większość pralni rozlicza czyszczenie od metra. Czasami można się umówić na określoną ceną za usługę. Z naszych szacunków wynika, że cena czyszczenia dywanów syntetycznych zwykle mieści się w przedziale 15-20 zł za metr kwadratowy i jest to cena umiarkowana. Pranie dywanów drogich, jedwabnych czy orientalnych, jest zwykle droższe – nieraz ceny trzykrotnie przekraczają wyżej podane. Nie ma tutaj jednak z góry określonych widełek, najlepiej zasięgnąć informacji w najbliższej pralni w okolicy.

0

Czyszczenie dywanów w zależności od runa

Samodzielne czyszczenie dywanów nie jest zadaniem łatwym. Utrudnieniem jest przede wszystkim rozmiar, ale też specyficzne właściwości materiału włosia, czyli runa. Wyróżnia się wśród nich runa: naturalne, sztuczne, jak i mieszane. Ponadto struktura dywanu, czyli np. krótkie lub długie włókna, wymaga odmiennego podejścia. Wszystko to sprawia, że dokładna pielęgnacja dywanów i wykładzin to kwestia dużej wiedzy, po pierwsze, by je dokładnie wyczyścić, a po drugie, aby ich nie zniszczyć środkami chemicznymi lub odbarwić.

Jakie istnieją typy runa

Wśród typów runa wykorzystywanych w produkcji dywanów wyróżnia się:

 • gładkie – najczęściej spotykane, o długości zwykle nieprzekraczającej 2,5 cm;
 • wycinane – umożliwiające wycinanie części wzorów dzięki czemu uzyskuje się pewną głębię;
 • typu shaggy – długość runa może tu dochodzić nawet do 10 cm długości; są miękkie i miłe w dotyku;
 • pętelkowe – bardzo rzadko spotykane, czasami łączone z długim, strzyżonym włosiem.

Wyróżnia się jeszcze dywany wykonane z maty, które nie posiadają runa. Cechuje je twardość i szorstkość. Łatwo się je pielęgnuje.

Jaki skład ma najczęściej runo dywanów

Niezależnie od typu runa, dywany wykonywane są najczęściej z materiałów: sztucznych, naturalnych, a także mieszanych. Do produkcji dywanów z włókien syntetycznych stosuje się następujące materiały:

 • polipropylen – włókna wyróżnia trwałość i odporność na utratę kolorów, a ponadto są odporne na zaplamienie, wilgoć i pleśnie oraz mają właściwości antystatyczne;
 • heatset – który jest ulepszonym polipropylenem; zwykle posiada dłuższe runo niż polipropylen;
 • fryz – dywany fryzowane zachowują wszystkie już wymienione cechy typowe dla dywanów syntetycznych, są przy tym bardzo sprężyste;
 • poliamid – wykładziny wykonane z poliamidu charakteryzuje również fakt, że się nie elektryzują;
 • poliester – sprawia, że runo się nie odkształca, a ponadto wyróżnia je najwyższa miękkość;
 • akryl – jest miękki (podobny do wełny), dobrze izoluje, jest odporny na zagrożenia biologiczne (dobry dla domu ze zwierzętami), łatwy do czyszczenia, ale przy zbyt agresywnych preparatach może tracić kolor;
 • wiskoza – materiał jest lekki, miękki, połyskliwy oraz odporny na zabrudzenia; nazywa się go sztucznym jedwabiem.

Natomiast dywany naturalne tworzone są z:

 • bawełny – ich cecha główna to delikatność, są antystatyczne, nie tracącą kolorów, wykazują odporność na zabrudzenia; niestety, jednocześnie mechacą się i mają krótszą trwałość od syntetycznych, dlatego są odpowiednie do pomieszczeń mniej użytkowanych;
 • wełny – miękka i miła dla skóry, antystatyczna, odporna na zabrudzenia i odkształcanie, a ponadto dobrze izoluje termicznie i akustycznie, wchłania wilgoć lub ją oddaje, lecz pyli i zbiera zabrudzenia, dlatego nie jest zalecana dla alergików;
 • jedwabiu – materiał najdelikatniejszy, przy tym: drogi; połyskliwy, miękki, lekki, antystatyczny, śliski, odporny na zabrudzenia.

Wybór jest więc duży i zdecydowanie można dobrać dywan do wielu potrzeb, w tym m.in. odpowiedni dla domu, w którym są zwierzęta.

Różnice w czyszczeniu runa naturalnego i sztucznego

Generalnie dywany naturalne należą do mniej odpornych na tarcie, odbarwienie oraz wilgoć. Dlatego do zalecanych metod ich czyszczenia zalicza się przede wszystkim tradycyjne odkurzanie, a także pranie ręczne oraz ekstrakcyjne (nie dotyczy dywanów jedwabnych). Nie należy w ich przypadku stosować urządzeń pomagających w pielęgnacji, jak np. elektroszczotki, gdyż włókna mogą ulec uszkodzeniu. Dotyczy to szczególnie jedwabiu, którego w ogóle nie należy szczotkować. Tym samym naturalne runo wymaga nieco więcej delikatności, co czasami przekłada się na dłuższe mycie, a także częstsze jego powtarzanie w pojedynczym epizodzie czyszczenia. Dobrze sprawdza się tu czyszczenie proszkowe na sucho.

Runo syntetyczne jest bardziej odporne na czynniki mechaniczne, a także m.in. na zalanie. Dywan może dłużej pozostawać mokry i nie ulegnie trwałym uszkodzeniom. Runo syntetyczne można również czyścić parą wodną w celu pozbycia się mikroorganizmów. Jest to także podstawowa, zalecana metoda czyszczenia runa haftowanego. W przypadku stosowania detergentów należy używać tych, które są dedykowane sztucznym materiałom.

Czyszczenie dywanów – jak to się robi w Białymstoku

Jak widać powyżej, czyszczenie dywanów uwzględnia bardzo wiele parametrów, które należy uwzględnić, w tym, co istotne, rodzaj runa. W naszej firmie w Białymstoku wszystkie bierzemy pod uwagę dobierając środki czyszczące, a także metodę prania dywanów. Najważniejszymi zmiennymi pozostają jednak zawsze dwa czynniki i jeśli ktoś chce wyprać dywan samodzielnie, powinien na nie zwrócić uwagę. Dotyczy to po pierwsze tego, czy dywan jest wykonany z materiału sztucznego lub syntetycznego, a po drugie, jaką ma strukturę runa (włosia). Od długości runa oraz delikatności materiału zależy to, czy możliwe będzie pranie ekstrakcyjne, czy też jedynym rozwiązaniem będzie pranie ręczne.

0

Jakie usługi wykonuje pralnia dywanów

Pralnia dywanów to wyspecjalizowana firma zajmująca się zarówno okresową pielęgnacją dywanów i wykładzin, jak i drobnymi usługami, m.in. usuwaniem plam. Zazwyczaj w większym stopniu świadczy usługi firmowe, tj. obsługuje hotele, motele, biura, ale oferuje też szeroką gamę usług dla osób indywidualnych.

Pralnia dywanów – najczęściej wykonywane prace

Pralnie skupiają się na czyszczeniu dywanów, wykładzin, mebli wypoczynkowych, a czasami również tapicerki samochodowej. Wyspecjalizowanie tego typu oznacza kilka podstawowych zalet dla Klienta:

 • maksymalną czystość osiąganą dzięki odpowiedniemu doborowi środków piorących, co wynika zarówno z wiedzy, jak i doświadczenia bazującego na znajomości najlepszych efektów czyszczenia,
 • możliwość szybkiego wykonania dużego zamówienia – co dotyczy głównie firm i prania wielu zabrudzonych powierzchni w krótkim czasie dzięki wykonywaniu czyszczenia przez zespół pracowników,
 • bardzo szybkie schnięcie dzięki wykorzystaniu ekstrakcyjnych metod prania oraz wirowania,
 • dodatkowe usługi, które za chwilę wymienimy,
 • a także możliwość nawiązania stałej współpracy pod kątem poszczególnych usług.

Wśród usług natomiast najczęściej pralnia dywanów wykonuje:

 • pranie kilkoma metodami w zależności od stopnia zabrudzenia oraz materiału (ręczne i maszynowe);
 • impregnowanie – co służy zapobieganiu zabrudzeniom i tym samym konieczności częstego czyszczenia (najczęściej stosowane są impregnaty fluorochemiczne);
 • usuwanie nieprzyjemnych zapachów – co ma miejsce m.in. gdy w domu są zwierzęta, ale również służy np. renowacji starych dywanów;
 • eliminację biologicznych zanieczyszczeń (poprzez ozonowanie) – na które szczególnie narażone są niektóre dywany np. z wełny; dzięki pielęgnacji usunięte zostają wszystkie roztocza, grzyby, pleśnie i inne drobnoustroje; ma to szczególne znaczenie, gdy domownicy są alergikami;
 • usuwanie włosów i sierści – co jest konieczne w domu pełnym zwierząt.

Pralnia dywanów może więc pomóc w utrzymaniu nie tylko czystości, ale również odpowiednio wysokiej higieny domowych wnętrz.

Czym jest profesjonalne mycie na przykładzie z Białegostoku

Wbrew pozorom jednak profesjonalna pralnia dywanów nie wykonuje przede wszystkim prania ekstrakcyjnego, chociaż wielu Klientów z Białegostoku i innych miast uznaje, że nie ma lepszej metody prania. Możemy więc powiedzieć, że są – prowadzą do podobnych, zadowalających efektów, które uzyskuje się piorąc w pralce automatycznej. Profesjonalne pranie obejmuje więc te same czynności, które wykonuje pralka, lecz dodaje do nich wstępne trzepanie, a po całym procesie prania dochodzi do niego jeszcze suszenie. Ważne jest też by wspomnieć, że pralnie dysponują sprzętem, którego nie można przemieszczać, więc część usług wykonywana jest jedynie w ich siedzibie.

Jakim sprzętem dysponuje profesjonalna pralnia dywanów

Sprzęt w pralniach jest jednak zróżnicowany. Jego część można przenosić m.in. wykonując zlecenie u Klienta, ale są też urządzenia stacjonarne, nieprzenośnie. Generalnie można wśród nich wymienić:

 • odkurzacz z elektroszczotką – jest to urządzenie przenośne, doskonale sprawdzające się w usuwaniu z wykładzin sierści zwierząt i innych, m.in. wdeptanych zabrudzeń;
 • mechaniczny trzepak – dużych rozmiarów urządzenie stacjonarne, do którego wsuwa się dywan poziomo, a zabrudzenia są z niego usuwane na sucho (jest to pierwszy etap poprzedzający pranie),
 • wirówka – również jest urządzeniem stacjonarnym, radzącym sobie nawet z dywanem dużych rozmiarów; po odwirowaniu dywan jest niemal suchy.

Każda profesjonalna pralnia dywanów ma siedzibę wraz ze specjalistycznymi urządzeniami i maszynami, które nie zmieściłyby się w domu czy firmie Klienta, lecz są zalety takiej sytuacji. Gdy wszystkie działania odbywają się w pralni, a Ty otrzymujesz w efekcie czyste i suche dywany oraz wykładziny, nie zakłóca to codziennego życia domownikom lub pracownikom Twojej firmy.

0

Rodzaje pielęgnacji w pralni dywanów w Białymstoku

Pralnia dywanów przede wszystkim zajmuje się wszelkiego rodzaju tekstylnymi ozdobami podłogowymi. Należą więc do tej kategorii również wykładziny czy chodniki. Bardzo często jednak świadczone są usługi dodatkowe, także poza domem lub firmą Klienta. Dotyczy to na przykład wypoczynków, łóżek i foteli w domu, ale też m.in. tapicerki samochodowej. W związku z tym, muszą też być przygotowane na różnego typu mycie wielu odmiennych materiałów.

5 metod czyszczenia wykładzin, tapicerki i obszyć

Fakt stosowania różnego typu materiałów w produkcji dywanów, wykładzin, tapicerki samochodowej i obszyć mebli wypoczynkowych, nakłada na pralnię dywanów potrzebę do operowania wszystkimi dostępnymi technikami mycia. Istotna jest również struktura materiału, jego grubość oraz rodzaj powierzchni i m.in. to, czy można go umyć od spodu. Wszystkie te czynniki brane są pod uwagę przed wyborem techniki mycia i środków czyszczących.

W przypadku technik, które chcieliśmy tu wymienić, wyróżnia się:

 1. Szamponowanie – popularna i skuteczna metoda prania. Na dywan nałożona zostaje warstwa szamponu, który rozpuszcza i wchłania wszystkie zabrudzenia. Następnie dokładnie odkurza się powierzchnię ściągając z niej zabrudzoną wodę.
 2. Bonnetowanie – wykorzystuje wolnoobrotowe maszyny czyszczące. Istotne w tej technice jest nieprzemaczanie pranych materiałów, dlatego bonnetowanie znajduje szczególne zastosowanie w praniu tapicerki samochodowej, ale też w obiektach użytkowych, biurach czy hotelach. Myta powierzchnia szybko schnie i w krótkim czasie jest przystosowana do ponownego użytkowania.
 3. Pranie na sucho – odbywające się bez specjalistycznego sprzętu. Cechuje je szybkość pracy oraz łatwość wykonania przez wzgląd na to, iż aplikacja suchych preparatów nie zabiera wiele czasu. Szczególnie dobrze sprawdza się w usuwaniu plam. W celu usunięcia środków czyszczących używa się odkurzacza.
 4. Ekstrakcję – dobrze znana metoda prania na mokro. Wymaga zastosowania specjalnego odkurzacza piorącego, który pod ciśnieniem aplikuje ciepłą wodę ze środkami czyszczącymi; woda ta po krótkiej chwili od nałożenia jest ściągana.
 5. Metodę „na wskroś” – stosowana jedynie przez profesjonalistów. Wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, m.in. szorowarek czy mechanicznych trzepaczek. Zazwyczaj usługi tego typu zamawiane są przez instytucje, np. hotele. Metoda polega na jednoczesnym aplikowaniu na powierzchnię materiału wody, proszków lub żeli czyszczących i jego płukaniu oraz odwirowaniu.

Czym jeszcze wyróżnia się funkcjonowanie profesjonalnej pralni dywanów?

Profesjonalna pralnia dywanów

Do prania dywanów i innych miękkich powierzchni użytkowych nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedza o niewidocznych mikroorganizmach, jak roztocza i wszelkie drobnoustroje jest powszechna. Nie każdy jednak wie, iż pranie dywanów zaleca się przeprowadzać co tydzień lub dwa tygodnie.

W przypadku czyszczenia plam Klienci zazwyczaj działają samodzielnie, a fachowców wzywają dopiero wtedy, gdy domowe możliwości usunięcia plamy już się wyczerpały. W tych i innych wypadkach, co wiemy z doświadczenia naszego zakładu w Białymstoku, wezwanie ekipy czyszczącej następuję nieraz późno, lecz i wtedy innowacyjne preparaty oraz metody radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń. Warto też wspomnieć, że poza samym myciem można jeszcze zamówić dodatkowe usługi. Należą do nich m.in.:

 • ozonowanie – usuwające wszystkie mikroorganizmy i nieprzyjemne zapachy,
 • impregnowanie – wydłużające okres pozostawania runa w czystości,
 • a czasami przycinanie oraz obszywanie dywanów i wykładzin (w tym naprawy tapicerki).

Niejedna pralnia dywanów stara się świadczyć usługi kompleksowe i Klient, jak widać, może liczyć na rozwiązanie każdego problemu.

0

Pranie dywanów – jak wyczyścić długie runo

Dywany z bogatym włosiem są ozdobą niejednego mieszkania. Bardzo przyjemnie zarówno dla oka, jak i w dotyku, znajdują amatorów pomimo wiedzy o tym, iż ciężko się je czyści, a jest to w ich przypadku ważne. Zależnie od regionu, tam np., gdzie w powietrzu jest dużo kurzu, w krótkim czasie włochacze stają się siedliskiem kurzu i drobnoustrojów. Jest tak również wtedy, gdy sprawiają wrażenie czystych. Dlatego pranie dywanów zwanych shaggy powinno być przeprowadzane częściej niż ich innych typów. Aczkolwiek istnieje kilka metod pielęgnacji wspomagającej.

5 sposobów czyszczenia

Oczywiście pranie dywanów z długim włosiem jest sposobem pielęgnacji najrzadszej. Częściej podejmuje się bardziej standardowe metody sprzątania. Należą do nich:

 1. Odkurzanie – przez wzgląd na strukturę materiału, który gromadzi dużą ilość zanieczyszczeń, odkurzanie jest szczególnie ważne. Nie różni się przy tym od stosowanego przy innego typu dywanach, lecz należy je przeprowadzać nieco częściej (nawet codziennie). Taka pielęgnacja jest szczególnie zalecana w domach ze zwierzętami, w pobliżu dróg ze względu na wzbijający się kurz i w mocno eksploatowanych pomieszczeniach. Warto również zaznaczyć, iż odkurzania wymaga też część spodnia dywanu, czyli osnowa.
 2. Szczotkowanie – będące pewną alternatywą dla odkurzania. Czyszczenie szczotką usuwa jednak tylko największe zanieczyszczenia, dlatego nie powinno zastępować odkurzania. Warto też zwrócić uwagę na szczotki elektryczne, które jakiś czas temu pojawiły się w sprzedaży.
 3. Trzepanie – czyli nic bardziej tradycyjnego, a niegdyś właściwie jedyna metoda czyszczenia. Podczas trzepania runa typu shaggy należy zachować ostrożność i wykonywać tę pracę delikatnie, aby nie zniszczyć włókien.
 4. Odświeżanie – pomaga w utrzymaniu żywotności i świeżości runa. Wykonuje się je za pomocą środków czyszczących na sucho. Wymaga to nieco czasu, gdyż aktywny środek czyszczący należy pozostawić na dywanie na kilka godzin. Po upływie odpowiedniego czasu dywan się odkurza.
 5. Usuwanie plam – może sprawiać pewien kłopot ze względu na strukturę runa. Początkowo najlepiej starać się odsączyć plamę nakładając na nią bibułę, lub pochłaniającą wilgoć ściereczkę. Następnie – domowymi sposobami – zaleca się nałożenie na plamę pasty wykonanej z sody zmieszanej z wodą (5 min.) lub roztworu z octu i płynu do mycia naczyń (5 min.).

Przy zastosowaniu preparatów należy zawsze przeprowadzić próbę na mniej widocznej części dywanu.

Pranie dywanów – jak często pierzemy w Białymstoku

Generalnym zaleceniem jest pranie dywanów raz na tydzień, ewentualnie na dwa tygodnie. Jest to uzasadnione faktem, iż zbiera się na nich najwięcej zanieczyszczeń. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nikt tak często nie przeprowadza prania i jest to w pewnym stopniu zrozumiałe. Wymaga ono schnięcia, ponadto czasami trzeba przestawiać meble, wyłączyć na jakiś czas dostęp do pomieszczenia. Dlatego z pomocą przychodzą powyżej wymienione metody pielęgnacji.

Pranie dywanów z długim włosiem wymaga doświadczenia i zastosowania odpowiednich środków, które są dosyć kosztowne. Z doświadczenia naszego punktu w Białymstoku wynika, że zasadność używania takich środków najbardziej rozumieją alergicy, osoby uczulone na wszelkiego rodzaju pyłki i drobnoustroje (np. roztocza).
Należy tu wskazać, że niewielkie dywaniki shaggy można prać w pralkach automatycznych. Zależne jest to tylko od tego, czy mieszczą się w bębnie pralki. Problematyczne pozostają więc jedynie dywany większe, które jednocześnie zbierają więcej zanieczyszczeń. W ich wypadku warto zastanowić się nad wezwaniem specjalisty, który upierze dywan szybko i sprawnie. Alternatywą jest tu wypożyczenie odkurzacza piorącego wraz ze środkami czyszczącymi, który dobrze upora się ze wszystkimi zabrudzeniami.

Czy pranie dywanu z długim włosiem jest drogie

Ostateczny koszt usługi może być różny zależnie od stopnia zabrudzenia dywanu, metody użytej do jego czyszczenia oraz kilku innych czynników. Warto jednak zwrócić uwagę również na dodatkowe kwestie, które mogą podwyższać lub obniżać wycenę. Jeden z przykładów to dopłata za dojazd (w Czysty Dom nie jest ona pobierana), ekspresowe wykonanie prac i inne. O wszystkie te aspekty należy zapytać wykonawcę przed zleceniem zadania.

0

Profesjonalne sprzątanie biur – zakres usług

Wszelkiego typu firmy, instytucje, urzędy czy hotele zatrudniają lub cyklicznie wynajmują firmy sprzątające. Wyróżnić tu można dwa rodzaje usług: codzienne, w których wynajęta firma sprzątająca dba o czystość pomieszczeń na bieżąco, oraz okresowe, obejmujące m.in. pranie: dywanów, wykładzin, foteli i wypoczynków. Sprzątanie biur codzienne oraz okresowe wykonywane jest zazwyczaj przez jedną firmę sprzątającą, co jest wygodne dla zleceniodawcy. Aczkolwiek w wielu miejscach nadal funkcjonuje dawna forma zatrudnienia osób do codziennego utrzymywania czystości. W takim wypadku okresowo zamawia się dodatkowe usługi.

Codzienne sprzątanie biur – na przykładzie Białegostoku

Nasza firma w Białymstoku od dawna zajmuje się kompleksowym sprzątaniem biur. Zazwyczaj wymagano od nas rutynowych czynności, zwykle związanych ze sprzątaniem podłóg i usuwaniem bieżących zanieczyszczeń. Z czasem gama ofertowa została rozszerzona o zadania, które wydawały się nam istotne. To ważne, ponieważ kompleksowe usługi sprzątania biur w takim wypadku obejmują:

 • zamiatanie podłóg oraz ich odkurzanie i mycie (zależnie od pory roku nawet codzienne lub w zależności od potrzeb oraz wymagań),
 • czyszczenie: parapetów, biurek, mebli – codzienna pielęgnacja wraz z usuwaniem kurzu,
 • polerowanie luster, poręczy, klamek,
 • mycie schodów,
 • utrzymywanie czystości pomieszczeń socjalnych, kuchennych aneksów i sanitariatów,
 • wymianę środków higieny,
 • mycie szyb m.in. w witrynach, windach, okienkach obsługi,
 • a także czyszczenie żaluzji w oknach i drzwiach.

Firmy sprzątające przyjmują też na siebie inne obowiązki, które zawsze wynikają z umowy. Sprzątanie biur może wobec tego obejmować również pielęgnację kwiatów oraz roślin doniczkowych czy sprzętu specjalistycznego, w tym komputerów i monitorów.

Okresowa pielęgnacja pomieszczeń biurowych

Codzienne sprzątanie nie może jednak zaspokoić wszystkich potrzeb związanych z utrzymywaniem świeżości i czystości pomieszczeń biurowych. W niejednym z nich znajdują się meble wypoczynkowe, wykładziny, dywany, które trzeba okresowo poddawać dokładniejszemu czyszczeniu niż tylko odkurzaniu. W takim wypadku usługi sprzątania biur obejmują:

 • pranie dywanów, wykładzin, foteli, kanap – najczęściej ekstrakcyjne lub w pełni profesjonalne metodą „na wskroś” (w drugim wypadku dotyczy to tylko dywanów),
 • polimeryzację podłóg – czyli ich zabezpieczanie przed zniszczeniem, ale też nabłyszczanie,
 • czyszczenie systemów wentylacji – co najczęściej stanowi usuwanie rozwijających się w nich mikroorganizmów negatywnie wpływających na zdrowie pracowników (nie wszystkie firmy sprzątające oferują tę usługę),
 • likwidację nieprzyjemnych zapachów – co odbywa się za pomocą ozonowania.

Generalnie więc okresowe czyszczenie biur sprowadza tę usługę do kompleksowej pielęgnacji, po której biuro wygląda niemal jak nowe.

Dlaczego outsourcing jest korzystną opcją

Zatrudnienie firmy sprzątającej jest korzystne dla firm z kilku powodów. Unika się w ten sposób płacenia ZUS za pracowników, szkolenia ich w pracy, a także zakupu sprzętu. Dlatego duże przedsiębiorstwa niemal w każdym przypadku korzystają z ofert firm zewnętrznych. Warto przy tym zaznaczyć, iż niektóre firmy sprzątające oferują tzw. sprzątanie biurowe testowe. Przed podjęciem decyzji można więc sprawdzić wydajność i jakość oferowanej usługi.

0

Pranie dywanów – podstawowe porady

Z oczywistych powodów dywany stale narażone są na zabrudzenie i uszkodzenie. Ma to miejsce zarówno w domu, jak i w biurze. Niektóre plamy przy tym są bardzo trudne do usunięcia, a na poziom trudności zdecydowanie wpływa wiedza z zakresu prania dywanów. Czasem bowiem nieumiejętne próby usunięcia plamy mogą prowadzić do przeciwnego skutku – rozmazania, a nawet jej utrwalenia. Unikaniu takich sytuacji służy podstawowa wiedza o tym, jak usuwać świeże plamy i zabrudzenia.

Rodzaje dywanów i różnice między nimi

Przede wszystkim warto znać skład materiałowy czyszczonego dywanu. Dzięki tej wiedzy można uniknąć niektórych problemów. Dywany dzielimy na:

 • wykonane z wiskozy – nie należy ich szczotkować, a podczas usuwania plam najlepiej reagują na podgrzaną wodę, lecz do temperatury nieprzekraczającej 50 stopni Celsjusza; na dywany te niekorzystnie wpływają wszelkie detergenty;
 • wykonane z polimerów (z długim włosiem, tzw. shaggy) – nie są szczególnie wymagające i stosunkowo łatwo się je czyści odkurzaczem piorącym z funkcją odsysania płynu;
 • wykonane z akrylu – zazwyczaj bardzo trwałe, odporne na odbarwienia; bez obaw można zastosować nawet rozpuszczalnik organiczny np. na plamy od farby, aczkolwiek zawsze w ostateczności;
 • wykonane z poliestru – nie wchłaniają wilgoci, zatem ich czyszczenie najczęściej nie wiąże się z żadnymi problemami (problematyczne mogą być jedynie tłuste plamy);
 • wykonane z wełny – są podatne na wilgoć, a ponadto na grzyby i pleśnie, dlatego należy je utrzymywać w szczególnej czystości; w usuwaniu plam z wełny stosuje się specjalne, delikatne preparaty.

Przy powyższej wiedzy istnieją jeszcze wskazówki dotyczące prania dywanów bez względu na to, z czego są wykonane.

Podstawowe zasady usuwania świeżych plam

Plamy oczywiście mają różny charakter w zależności od tego czym są konkretne zabrudzenia, a także na jaki materiał trafiły. I tak niektóre schną długo, inne natychmiast szybko wsiąkają w materiał lub utrzymują się na jego powierzchni, łatwo się rozmazują lub utrzymują zwartą strukturę. Od tego wszystkiego zależy postępowanie przy usuwaniu plam, istnieją jednak pewne zasady ogólne. Należą do nich:

 • szybkie działanie w celu usunięcia plamy – bez względu na to czym jest wywołana; przekonanie, iż można odczekać, prowadzić może do sytuacji, w której z plamą nie poradzą sobie nawet radykalne metody;
 • szybkie zebranie płynu, błota i innych zawilgoceń zanim zupełnie wsiąkną – minimalizujemy w ten sposób m.in. rozległość plamy (zawsze zbieramy płyn od jego brzegu, kierując się ku środkowi plamy),
 • rozłożenie na plamie bawełnianych lub nawet papierowych chusteczek – samoczynnie wsiąknie w nie wierzchnia warstwa zabrudzenia,
 • unikanie wcierania substancji w materiał dywanu – w usuwaniu plam należy raczej stosować lekki nacisk niż tarcie,
 • zakaz polewania plam gorącą wodą, by zmiękły lub się rozrzedziły – w pierwszym wypadku służą temu specjalne środki, w drugim doprowadzi to do powiększenia plamy,
 • ostrożność w używaniu detergentów czy wybielaczy – wraz z plamą można usunąć farbę,
 • ostrożność w stosowaniu żelazka, by zaprasować plamę – lepiej z tego zrezygnować na rzecz kilkukrotnego mycia,
 • jeśli dywan jest cenny i/lub drogi, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów – każde samodzielne czyszczenie grozi nieprzewidzianymi konsekwencjami.

Należy więc jeszcze zadać pytanie o to, jakimi środkami i wiedzą dodatkową dysponują specjaliści.

Pranie dywanów – opinia specjalisty z Białegostoku

Przede wszystkim fachowcy zawsze dobierają metodę czyszczenia do materiału. Dla specjalistów z firmy Czysty Dom w Białegostoku przeszkodą nie będzie brak metek na dywanie, ponieważ w oparciu o doświadczenie szybko oceniają pod kątem prania materiał, z którego wykonano dywan. Kolejną rzeczą podlegającą ocenie jest rodzaj zabrudzenia. Generalnie, bez względu na to czy pracę wykonuje się ręcznie, czy mechanicznie, pranie dywanów dzieli się na:

 • ekstrakcyjne – polegające na namaczaniu, które rozpuszcza plamę i odsączaniu płynu,
 • wybielające – z użyciem środków rozjaśniających i pieniących, które rozpuszczają plamy i je wchłaniają,
 • oraz chemiczne – ograniczające się do zaplamionego miejsca, ograniczające użycie wody do minimum.

Pranie dywanów czasami może nastręczać pewnych trudności i wymagać powtarzania. Jest tak w przypadku plam z: wina, lakieru do paznokci, wosku, atramentu, niektórych soków czy farb. Jednak odpowiednia klasyfikacja materiału, substancji oraz dobór preparatów czyszczących zazwyczaj kończy się pełnym sukcesem w usuwaniu wszelkich zabrudzeń.

0
Page 1 of 5 12345