Pranie dywanów – jak wyczyścić długie runo

Dywany z bogatym włosiem są ozdobą niejednego mieszkania. Bardzo przyjemnie zarówno dla oka, jak i w dotyku, znajdują amatorów pomimo wiedzy o tym, iż ciężko się je czyści, a jest to w ich przypadku ważne. Zależnie od regionu, tam np., gdzie w powietrzu jest dużo kurzu, w krótkim czasie włochacze stają się siedliskiem kurzu i drobnoustrojów. Jest tak również wtedy, gdy sprawiają wrażenie czystych. Dlatego pranie dywanów zwanych shaggy powinno być przeprowadzane częściej niż ich innych typów. Aczkolwiek istnieje kilka metod pielęgnacji wspomagającej.

5 sposobów czyszczenia

Oczywiście pranie dywanów z długim włosiem jest sposobem pielęgnacji najrzadszej. Częściej podejmuje się bardziej standardowe metody sprzątania. Należą do nich:

 1. Odkurzanie – przez wzgląd na strukturę materiału, który gromadzi dużą ilość zanieczyszczeń, odkurzanie jest szczególnie ważne. Nie różni się przy tym od stosowanego przy innego typu dywanach, lecz należy je przeprowadzać nieco częściej (nawet codziennie). Taka pielęgnacja jest szczególnie zalecana w domach ze zwierzętami, w pobliżu dróg ze względu na wzbijający się kurz i w mocno eksploatowanych pomieszczeniach. Warto również zaznaczyć, iż odkurzania wymaga też część spodnia dywanu, czyli osnowa.
 2. Szczotkowanie – będące pewną alternatywą dla odkurzania. Czyszczenie szczotką usuwa jednak tylko największe zanieczyszczenia, dlatego nie powinno zastępować odkurzania. Warto też zwrócić uwagę na szczotki elektryczne, które jakiś czas temu pojawiły się w sprzedaży.
 3. Trzepanie – czyli nic bardziej tradycyjnego, a niegdyś właściwie jedyna metoda czyszczenia. Podczas trzepania runa typu shaggy należy zachować ostrożność i wykonywać tę pracę delikatnie, aby nie zniszczyć włókien.
 4. Odświeżanie – pomaga w utrzymaniu żywotności i świeżości runa. Wykonuje się je za pomocą środków czyszczących na sucho. Wymaga to nieco czasu, gdyż aktywny środek czyszczący należy pozostawić na dywanie na kilka godzin. Po upływie odpowiedniego czasu dywan się odkurza.
 5. Usuwanie plam – może sprawiać pewien kłopot ze względu na strukturę runa. Początkowo najlepiej starać się odsączyć plamę nakładając na nią bibułę, lub pochłaniającą wilgoć ściereczkę. Następnie – domowymi sposobami – zaleca się nałożenie na plamę pasty wykonanej z sody zmieszanej z wodą (5 min.) lub roztworu z octu i płynu do mycia naczyń (5 min.).

Przy zastosowaniu preparatów należy zawsze przeprowadzić próbę na mniej widocznej części dywanu.

Pranie dywanów – jak często pierzemy w Białymstoku

Generalnym zaleceniem jest pranie dywanów raz na tydzień, ewentualnie na dwa tygodnie. Jest to uzasadnione faktem, iż zbiera się na nich najwięcej zanieczyszczeń. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nikt tak często nie przeprowadza prania i jest to w pewnym stopniu zrozumiałe. Wymaga ono schnięcia, ponadto czasami trzeba przestawiać meble, wyłączyć na jakiś czas dostęp do pomieszczenia. Dlatego z pomocą przychodzą powyżej wymienione metody pielęgnacji.

Pranie dywanów z długim włosiem wymaga doświadczenia i zastosowania odpowiednich środków, które są dosyć kosztowne. Z doświadczenia naszego punktu w Białymstoku wynika, że zasadność używania takich środków najbardziej rozumieją alergicy, osoby uczulone na wszelkiego rodzaju pyłki i drobnoustroje (np. roztocza).
Należy tu wskazać, że niewielkie dywaniki shaggy można prać w pralkach automatycznych. Zależne jest to tylko od tego, czy mieszczą się w bębnie pralki. Problematyczne pozostają więc jedynie dywany większe, które jednocześnie zbierają więcej zanieczyszczeń. W ich wypadku warto zastanowić się nad wezwaniem specjalisty, który upierze dywan szybko i sprawnie. Alternatywą jest tu wypożyczenie odkurzacza piorącego wraz ze środkami czyszczącymi, który dobrze upora się ze wszystkimi zabrudzeniami.

Czy pranie dywanu z długim włosiem jest drogie

Ostateczny koszt usługi może być różny zależnie od stopnia zabrudzenia dywanu, metody użytej do jego czyszczenia oraz kilku innych czynników. Warto jednak zwrócić uwagę również na dodatkowe kwestie, które mogą podwyższać lub obniżać wycenę. Jeden z przykładów to dopłata za dojazd (w Czysty Dom nie jest ona pobierana), ekspresowe wykonanie prac i inne. O wszystkie te aspekty należy zapytać wykonawcę przed zleceniem zadania.

0

Profesjonalne sprzątanie biur – zakres usług

Wszelkiego typu firmy, instytucje, urzędy czy hotele zatrudniają lub cyklicznie wynajmują firmy sprzątające. Wyróżnić tu można dwa rodzaje usług: codzienne, w których wynajęta firma sprzątająca dba o czystość pomieszczeń na bieżąco, oraz okresowe, obejmujące m.in. pranie: dywanów, wykładzin, foteli i wypoczynków. Sprzątanie biur codzienne oraz okresowe wykonywane jest zazwyczaj przez jedną firmę sprzątającą, co jest wygodne dla zleceniodawcy. Aczkolwiek w wielu miejscach nadal funkcjonuje dawna forma zatrudnienia osób do codziennego utrzymywania czystości. W takim wypadku okresowo zamawia się dodatkowe usługi.

Codzienne sprzątanie biur – na przykładzie Białegostoku

Nasza firma w Białymstoku od dawna zajmuje się kompleksowym sprzątaniem biur. Zazwyczaj wymagano od nas rutynowych czynności, zwykle związanych ze sprzątaniem podłóg i usuwaniem bieżących zanieczyszczeń. Z czasem gama ofertowa została rozszerzona o zadania, które wydawały się nam istotne. To ważne, ponieważ kompleksowe usługi sprzątania biur w takim wypadku obejmują:

 • zamiatanie podłóg oraz ich odkurzanie i mycie (zależnie od pory roku nawet codzienne lub w zależności od potrzeb oraz wymagań),
 • czyszczenie: parapetów, biurek, mebli – codzienna pielęgnacja wraz z usuwaniem kurzu,
 • polerowanie luster, poręczy, klamek,
 • mycie schodów,
 • utrzymywanie czystości pomieszczeń socjalnych, kuchennych aneksów i sanitariatów,
 • wymianę środków higieny,
 • mycie szyb m.in. w witrynach, windach, okienkach obsługi,
 • a także czyszczenie żaluzji w oknach i drzwiach.

Firmy sprzątające przyjmują też na siebie inne obowiązki, które zawsze wynikają z umowy. Sprzątanie biur może wobec tego obejmować również pielęgnację kwiatów oraz roślin doniczkowych czy sprzętu specjalistycznego, w tym komputerów i monitorów.

Okresowa pielęgnacja pomieszczeń biurowych

Codzienne sprzątanie nie może jednak zaspokoić wszystkich potrzeb związanych z utrzymywaniem świeżości i czystości pomieszczeń biurowych. W niejednym z nich znajdują się meble wypoczynkowe, wykładziny, dywany, które trzeba okresowo poddawać dokładniejszemu czyszczeniu niż tylko odkurzaniu. W takim wypadku usługi sprzątania biur obejmują:

 • pranie dywanów, wykładzin, foteli, kanap – najczęściej ekstrakcyjne lub w pełni profesjonalne metodą „na wskroś” (w drugim wypadku dotyczy to tylko dywanów),
 • polimeryzację podłóg – czyli ich zabezpieczanie przed zniszczeniem, ale też nabłyszczanie,
 • czyszczenie systemów wentylacji – co najczęściej stanowi usuwanie rozwijających się w nich mikroorganizmów negatywnie wpływających na zdrowie pracowników (nie wszystkie firmy sprzątające oferują tę usługę),
 • likwidację nieprzyjemnych zapachów – co odbywa się za pomocą ozonowania.

Generalnie więc okresowe czyszczenie biur sprowadza tę usługę do kompleksowej pielęgnacji, po której biuro wygląda niemal jak nowe.

Dlaczego outsourcing jest korzystną opcją

Zatrudnienie firmy sprzątającej jest korzystne dla firm z kilku powodów. Unika się w ten sposób płacenia ZUS za pracowników, szkolenia ich w pracy, a także zakupu sprzętu. Dlatego duże przedsiębiorstwa niemal w każdym przypadku korzystają z ofert firm zewnętrznych. Warto przy tym zaznaczyć, iż niektóre firmy sprzątające oferują tzw. sprzątanie biurowe testowe. Przed podjęciem decyzji można więc sprawdzić wydajność i jakość oferowanej usługi.

0

Pranie dywanów – podstawowe porady

Z oczywistych powodów dywany stale narażone są na zabrudzenie i uszkodzenie. Ma to miejsce zarówno w domu, jak i w biurze. Niektóre plamy przy tym są bardzo trudne do usunięcia, a na poziom trudności zdecydowanie wpływa wiedza z zakresu prania dywanów. Czasem bowiem nieumiejętne próby usunięcia plamy mogą prowadzić do przeciwnego skutku – rozmazania, a nawet jej utrwalenia. Unikaniu takich sytuacji służy podstawowa wiedza o tym, jak usuwać świeże plamy i zabrudzenia.

Rodzaje dywanów i różnice między nimi

Przede wszystkim warto znać skład materiałowy czyszczonego dywanu. Dzięki tej wiedzy można uniknąć niektórych problemów. Dywany dzielimy na:

 • wykonane z wiskozy – nie należy ich szczotkować, a podczas usuwania plam najlepiej reagują na podgrzaną wodę, lecz do temperatury nieprzekraczającej 50 stopni Celsjusza; na dywany te niekorzystnie wpływają wszelkie detergenty;
 • wykonane z polimerów (z długim włosiem, tzw. shaggy) – nie są szczególnie wymagające i stosunkowo łatwo się je czyści odkurzaczem piorącym z funkcją odsysania płynu;
 • wykonane z akrylu – zazwyczaj bardzo trwałe, odporne na odbarwienia; bez obaw można zastosować nawet rozpuszczalnik organiczny np. na plamy od farby, aczkolwiek zawsze w ostateczności;
 • wykonane z poliestru – nie wchłaniają wilgoci, zatem ich czyszczenie najczęściej nie wiąże się z żadnymi problemami (problematyczne mogą być jedynie tłuste plamy);
 • wykonane z wełny – są podatne na wilgoć, a ponadto na grzyby i pleśnie, dlatego należy je utrzymywać w szczególnej czystości; w usuwaniu plam z wełny stosuje się specjalne, delikatne preparaty.

Przy powyższej wiedzy istnieją jeszcze wskazówki dotyczące prania dywanów bez względu na to, z czego są wykonane.

Podstawowe zasady usuwania świeżych plam

Plamy oczywiście mają różny charakter w zależności od tego czym są konkretne zabrudzenia, a także na jaki materiał trafiły. I tak niektóre schną długo, inne natychmiast szybko wsiąkają w materiał lub utrzymują się na jego powierzchni, łatwo się rozmazują lub utrzymują zwartą strukturę. Od tego wszystkiego zależy postępowanie przy usuwaniu plam, istnieją jednak pewne zasady ogólne. Należą do nich:

 • szybkie działanie w celu usunięcia plamy – bez względu na to czym jest wywołana; przekonanie, iż można odczekać, prowadzić może do sytuacji, w której z plamą nie poradzą sobie nawet radykalne metody;
 • szybkie zebranie płynu, błota i innych zawilgoceń zanim zupełnie wsiąkną – minimalizujemy w ten sposób m.in. rozległość plamy (zawsze zbieramy płyn od jego brzegu, kierując się ku środkowi plamy),
 • rozłożenie na plamie bawełnianych lub nawet papierowych chusteczek – samoczynnie wsiąknie w nie wierzchnia warstwa zabrudzenia,
 • unikanie wcierania substancji w materiał dywanu – w usuwaniu plam należy raczej stosować lekki nacisk niż tarcie,
 • zakaz polewania plam gorącą wodą, by zmiękły lub się rozrzedziły – w pierwszym wypadku służą temu specjalne środki, w drugim doprowadzi to do powiększenia plamy,
 • ostrożność w używaniu detergentów czy wybielaczy – wraz z plamą można usunąć farbę,
 • ostrożność w stosowaniu żelazka, by zaprasować plamę – lepiej z tego zrezygnować na rzecz kilkukrotnego mycia,
 • jeśli dywan jest cenny i/lub drogi, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów – każde samodzielne czyszczenie grozi nieprzewidzianymi konsekwencjami.

Należy więc jeszcze zadać pytanie o to, jakimi środkami i wiedzą dodatkową dysponują specjaliści.

Pranie dywanów – opinia specjalisty z Białegostoku

Przede wszystkim fachowcy zawsze dobierają metodę czyszczenia do materiału. Dla specjalistów z firmy Czysty Dom w Białegostoku przeszkodą nie będzie brak metek na dywanie, ponieważ w oparciu o doświadczenie szybko oceniają pod kątem prania materiał, z którego wykonano dywan. Kolejną rzeczą podlegającą ocenie jest rodzaj zabrudzenia. Generalnie, bez względu na to czy pracę wykonuje się ręcznie, czy mechanicznie, pranie dywanów dzieli się na:

 • ekstrakcyjne – polegające na namaczaniu, które rozpuszcza plamę i odsączaniu płynu,
 • wybielające – z użyciem środków rozjaśniających i pieniących, które rozpuszczają plamy i je wchłaniają,
 • oraz chemiczne – ograniczające się do zaplamionego miejsca, ograniczające użycie wody do minimum.

Pranie dywanów czasami może nastręczać pewnych trudności i wymagać powtarzania. Jest tak w przypadku plam z: wina, lakieru do paznokci, wosku, atramentu, niektórych soków czy farb. Jednak odpowiednia klasyfikacja materiału, substancji oraz dobór preparatów czyszczących zazwyczaj kończy się pełnym sukcesem w usuwaniu wszelkich zabrudzeń.

0

Sprzątanie mieszkań – jak robić to profesjonalnie?

Sprzątanie mieszkań wydaje się czynnością dość prostą. Wystarczy odkurzyć, umyć okna, wyprać dywany itp. Nic bardziej mylnego. Wszystkie z wymienionych czynności, jeżeli nie zrobi się ich w odpowiedni sposób, mogą pogorszyć stan mieszkania. Dowiedz się, jak robić to zawodowo.

Więcej →

0

Dlaczego nie warto zaniedbywać sprzątania biur?

Regularne sprzątanie biura powoduje, że pomieszczenie staje miejscem, w którym po prostu chce się przebywać. Czyste podłogi, biurka pozbawione kurzu i pachnące łazienki sprawiają, ze pracownicy są bardziej wydajni. Dowiedz się, dlaczego jeszcze należy dbać o porządek w biurze.

Więcej →

0

Sprzątanie biur – jak często należy to robić

Istnieje wiele czynników, od których zależy częstotliwość, z jaką należy korzystać z usług firm oferujących sprzątanie biur. A zaliczają się do nich np. wielkość powierzchni oraz charakter działalności. Jednak czyste pomieszczenia to wizytówka każdej firmy. Warto wiedzieć, kiedy i jak należy je sprzątać.

Więcej →

0

Profesjonalna firma sprzątająca – co to znaczy

Czyste środowisko pracy ma ogromny wpływ na wizerunek firmy. A im lepszy wizerunek firmy, tym większe zaufanie wśród Klientów. Z tego powodu każde przedsiębiorstwo powinno obsługiwać profesjonalna firma sprzątająca. Na czym jednak ma polegać jej profesjonalizm?

Więcej →

0

Jak zorganizować sprzątanie mieszkań

Sprzątanie mieszkań to zadanie, które wymaga dyscypliny oraz odpowiedniego przygotowania. Aby zrobić to skutecznie, trzeba uprzednio ustalić plan działania oraz listę niezbędnych narzędzi. Poznaj sposób na efektywne sprzątanie.

Więcej →

0
Page 1 of 4 1234