v

Bezpieczne pranie tapicerki meblowej – wszystko o czym koniecznie musisz pamiętać

Spis treści


Tapicerka mebli jest przez cały czas wystawiona na ryzyko pojawienia się problematycznych zabrudzeń. Oczywiście, jeśli na jej powierzchni pojawia się plama, nie ma konieczności pozbywania się mebla i kupowania nowego. Rozwiązaniem jest pranie tapicerki meblowej.

Pranie tapicerki meblowej z bawełny

Sposób czyszczenia tapicerki meblowej powinien być ściśle uzależniony od tego, z jakich materiałów została ona wykonana. Tapicerka bawełniana musi zostać wstępnie oczyszczona z kurzu odkurzaczem. Następnie, na jej powierzchnie należy nałożyć specjalistyczny preparat. Znakomicie sprawdzają się detergenty mające postać pianki, którą trzeba równomiernie zaaplikować na tapicerkę. Ponadto, warto zastosować także środki w formie proszku. Produkt może pozostawać na tapicerce przez czas zgodny z zaleceniami jego producenta. Następnie, trzeba usunąć go miękką ściereczką, najlepiej w kolorze białym. Czyszczenie jest zakończone dopiero w momencie, w którym na ściereczce nie pozostaną już jakiekolwiek zabrudzenia. Oczywiście, przed zastosowaniem wybranego detergentu, wskazane jest sprawdzić czy nie uszkodzi on tapicerki, poprzez nałożenie go na jej niewidoczny fragment. Pranie tapicerki meblowej wykonanej z bawełny powinno być bowiem wyjątkowo ostrożne.

Pranie tapicerki meblowej z weluru i aksamitu

czyszczenie tapicerki meblowej wymaga umiejętnościW bardzo podobny sposób należy postępować w przypadku tapicerek meblowych wykonanych z weluru lub aksamitu. W przypadku tapicerki aksamitnej, znakomicie sprawdza się roztwór przygotowany z 2 łyżek amoniaku skrupulatnie rozpuszczonych w wodzie. Ważne – woda musi być zimna. Tapicerki z weluru natomiast można z powodzeniem czyścić preparatami dostępnymi w sklepach, które są przeznaczone do tego rodzaju tworzywa. Aksamit wymaga nieco troskliwszej opieki, ponieważ powinien on zostać pieczołowicie wyczesany.

Pranie tapicerki meblowej ze skóry

Mogłoby się wydawać, że czyszczenie mebli skórzanych nie powinno nastręczyć większych trudności. To błąd. Skóra potrzebuje bowiem delikatnego traktowania. Najlepiej, jeśli pranie  tapicerki meblowej ze skóry wykonana się za pomocą dedykowanych jej środków. Opcjonalnie, można wykorzystać mieszankę wody oraz płynu przeznaczonego do mycia naczyń. Po dokładnym wyczyszczeniu skórzanej powierzchni, warto ją starannie wytrzeć, koniecznie bardzo delikatnym ręcznikiem, najlepiej frotte, który nie pozostawi nieestetycznych rys.

Pranie tapicerki meblowej w warunkach domowych jest dużym wyzwaniem, wymagającym ostrożności. Planując podobną czynność, koniecznie należy pamiętać, że:

  • pranie tapicerki meblowej powinno zostać dostosowane do rodzaju materiału, z którego jest wykonana
  • pranie tapicerki meblowej z bawełny wymaga wykorzystania detergentu w formie pianki lub wygodnego w użyciu proszku
  • tapicerka skórzana musi być czyszczona specjalnym preparatem do skór, natomiast zanieczyszczenia z aksamitu można usunąć za pomocą mieszanki amoniaku i wody
  • podczas prania tapicerek należy przede wszystkim uważać, by nie zmoczyć materiału, który stanowi wypełnienie czyszczonego mebla

Warto przeczytać: Pralnia dywanów – w jaki sposób wybrać najlepszego usługodawcę?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak dobrać preparat do rodzaju tapicerki?

Wybór preparatu do czyszczenia tapicerki powinien być uzależniony od materiału, z jakiego wykonana jest tapicerka. Kluczowe jest stosowanie środków dedykowanych konkretnemu typowi materiału.

Czy warto używać pianki czyszczącej do tapicerki bawełnianej?

Pianki czyszczące są szczególnie polecane do tapicerki bawełnianej ze względu na ich łagodne działanie i efektywność w usuwaniu zabrudzeń.

Jak czyścić tapicerkę aksamitną?

Aksamitną tapicerkę najlepiej czyścić roztworem amoniaku rozpuszczonym w zimnej wodzie, pamiętając o delikatnym traktowaniu materiału.

Jakie są zasady prania tapicerki skórzanej?

Tapicerkę skórzaną należy czyścić przy użyciu specjalnych preparatów dedykowanych skórze, unikając zbyt mocnego moczenia i stosując delikatne wycieranie.

Jak unikać uszkodzenia tapicerki podczas czyszczenia?

Kluczowe jest testowanie wybranych środków czyszczących na niewielkim, niewidocznym fragmencie tapicerki oraz unikanie przemaczania materiału wypełniającego mebel.

Dane kontaktowe

Czysty DOM
ul. gen. J. Hallera 6
15-814 Białystok

tel. +48 509 738 430
e-mail. biuro@praniedywanubialystok.pl

Menu