Sprzątanie dywanów – w jaki sposób wybrać najbardziej skuteczne detergenty?

Sklepy pękają w szwach oferując bardzo szeroki wachlarz znakomitej jakości detergentów, które pozwalają na sprawne usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczne sprzątanie dywanów wymaga doboru odpowiedniego środka. Co decyduje o tym, że dany detergent okażę się strzałem w dziesiątkę?

Sprzątanie dywanów a rodzaj zabrudzeń

Podstawową kwestią, która decyduje o zasadności zastosowania danego preparatu jest rodzaj zabrudzeń. Plamy mogą być całkowicie nierozpuszczalne. Wówczas sprzątanie dywanów powinno odbywać się za pomocą odkurzacza. Kupując odkurzacz warto zwrócić uwagę na akcesoria ssące. Pomocna jest bowiem większa ilość ssawek, dzięki czemu można je łatwiej dopasować do usuwanych zanieczyszczeń. W przypadku plam rozpuszczalnych chemicznie konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów, takich jak płyny ułatwiające sprzątanie dywanów, detergenty w postaci proszku lub piany.

Sprzątanie dywanów przy pomocy detergentów a rodzaj dywanu

firma porządkowa białystokDobierając preparat czyszczący należy wziąć pod uwagę rodzaj dywanu. Inny środek będzie najlepszy dla dywanów wełnianych, które z powodzeniem można czyścić płynem zmieszanym z ciepłą wodą, inny natomiast sprawdzi się w przypadku dywanów syntetycznych, które przepuszczają wodę i zdecydowanie lepiej znoszą czyszczenie za pomocą suchej piany lub proszków. Przed zakupem koniecznie należy zapoznać się z zaleceniami producenta oraz stosować się do jego instrukcji dotyczących używania produktu. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy dany środek jest odpowiedni dla posiadanego dywanu, wystarczy przeprowadzić próbny test na wybranym fragmencie. Opcjonalnie, już w momencie kupowania dywanu warto zapytać sprzedawcę lub jego producenta o zalecany sposób czyszczenia, zwłaszcza jeśli dywan jest wyjątkowo kosztowny i delikatny.

Sprzątanie dywanów – koniecznie porównaj opinie konsumentów na temat poszczególnych preparatów

Jeśli wykonało się już drobiazgową ocenę rodzaju zabrudzeń oraz wytypowało się środki najlepsze dla dywanów wykonanych z konkretnych materiałów, należy porównać opinie konsumentów na temat konkretnych preparatów. Można je znaleźć między innymi na specjalistycznych blogach internetowych czy portalach umożliwiających podzielenie się własnym zdaniem o użytkowanych artykułach. Jest to znakomite źródło informacji, ułatwiające podjęcie zadowalającej decyzji, zwłaszcza jeśli planuje się zakup kosztownego detergentu lub ma się obawy dotyczące jego bezpieczeństwa. Regularnie tworzone są także rankingi preparatów czyszczących do dywanów.

Wybór odpowiedniego preparatu czyszczącego determinuje jego skuteczność, dlatego nie powinien być przypadkowy. Reasumując:

  • sprzątanie dywanów i używanie konkretnych środków powinno być uzależnione od rodzaju plam i zabrudzeń
  • prawidłowe sprzątanie dywanów musi zostać dobrane do materiałów, z których dywan został uszyty
  • wybierając najlepsze detergenty, koniecznie na uwadze należy mieć opinię innych konsumentów, którzy już używali danego produktu i wiedzą jaka jest jego skuteczność
0