Pranie dywanów – najczęściej wykorzystywane metody

Czysty dywan to bezwzględny priorytet, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Częste odkurzanie minimalizuje liczbę roztoczy i pyłków, co ma szczególne znaczenie dla osób dotkniętych alergiami oraz rodzin z dziećmi. Ponadto, odkurzanie wydłuża żywotność dywanów oraz eliminuje ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Jakie metody prania dywanów cieszą się dzisiaj największym zainteresowaniem? Które z nich są najbardziej owocne?

Ekstrakcyjne pranie dywanów

Pranie dywanów z wykorzystaniem metody ekstrakcyjnej polega na równomiernym aplikowaniu preparatu czyszczącego, który jest wcierany w ich powierzchnię. Środek skutecznie rozpuszcza nawet najbardziej problematyczne zabrudzenia. Kolejnym etapem jest jego dokładne wypłukanie oraz odessanie. Obecnie, jest to jedna z najbardziej efektywnych technik czyszczenia dywanów i wykładzin. Po zakończonym praniu nie pozostaje problematyczny osad, co jest jednym z najważniejszych plusów metody ekstrakcyjnej. Ponadto, należy podkreślić, że jest ona całkowicie bezpieczna dla dywanu.

Pranie dywanów metodą szamponowania

sprzątanie wspólnot mieszkaniowych białystokNa podium najbardziej popularnych metod prania dywanów znajduje się szamponowanie, wykorzystujące specjalny szampon nakładany na dywan. Środek skutecznie rozpuszcza zanieczyszczenia, a następnym krokiem jest dokładne odkurzenie dywanu, dzięki czemu usuwa się nadmiar produktu oraz wody. Co ważne, szamponowanie można również z powodzeniem wykonać w domu, zwłaszcza na dywanach odpornych na działanie wilgoci. Podstawą jest wybranie wysokiej jakości płynu czyszczącego.

Pranie dywanów poprzez bonnetowanie

Znakomite efekty przynosi pranie dywanów przy pomocy metody bonnetowania, nazwanej tak ze względu na zastosowanie składnika, którym jest bonnet, wykazujący  świetne właściwości absorbujące. To właśnie dzięki nim jest w stanie efektywnie związać wszystkie zanieczyszczenia i pomóc w ich usunięciu. Bonnetowanie jest polecane przede wszystkim w przypadku dywanów, posiadających krótkie włosie.

Pranie dywanów przy wykorzystaniu suchych wiórków lub suchej piany

Czyszczenie suchymi wiórkami odbywa się poprzez ich aplikowanie na powierzchnię dywanów lub wykładzin oraz skrupulatnym wcieraniu. Wiórki uprzednio absorbują środek czyszczący. Ostatnim etapem prania jest dokładne odkurzenie wszystkich elementów, razem z zalegającym w runie brudem. Sucha piana natomiast jest wytwarzana poprzez spienienie szamponu, który na powierzchni dywanu ulega procesowi krystalizacji, pochłaniając zanieczyszczenia. Całość wieńczy odkurzenie pozostałości preparatu.

Podsumowując, opracowanych zostało wiele skutecznych metod czyszczenia dywanów o różnej długości runa. Do najbardziej popularnych należy:

  • ekstrakcyjne pranie dywanów
  • pranie dywanów suchymi wiórkami i suchą pianą
  • szamponowanie
  • bonnetowanie

Należy podkreślić, że szamponowanie oraz metoda ekstrakcyjna to techniki zalecane do grupy prania dogłębnego, znakomicie sprawdzające się w przypadku silnych zabrudzeń, których usunięcie nastręcza wiele problemów.

0