v

Pranie dywanów naturalnych i syntetycznych

Spis treści


Regularne pranie i czyszczenie dywanów ma podstawowe znaczenie dla ich stanu, co trzeba mieć na względzie. Nie ma jednak uniwersalnych rozwiązań, które można stosować niezależnie od rodzaju posiadanego dywanu, dlatego wykorzystywaną metodę koniecznie należy dobrać do rodzaju czyszczonego dywanu.

Pranie dywanów naturalnych

Do grupy dywanów naturalnych zalicza się dywany sizalowe, wełniane oraz jedwabne. Ręczne pranie dywanów wyprodukowanych z podobnych materiałów może zostać wykonane z zastosowaniem ciepłej wody oraz bezpiecznego detergentu, który najpierw dobrze jest przetestować, nakładając na niewidoczną część dywanu, by sprawdzić czy pojawią się odbarwienia. Dywany tego rodzaju są dość odporne na działanie wody oraz redukują jej przepuszczalność, dlatego zminimalizowane jest ryzyko zamoczenia spodniej warstwy dywanu, co może owocować jego zniszczeniem oraz wydobywaniem się nieprzyjemnego zapachu. Opcjonalnie, zamiast środków czyszczących w płynie, warto wykorzystać specjalny proszek do prania dywanów na sucho, który należy równomiernie rozprowadzić na ich powierzchni, wetrzeć w runo i po zalecanym przez producenta czasie odkurzyć. Oczywiście, pranie dywanów naturalnych można powierzyć także specjalistom. Ogromne znaczenie ma ich dokładne wysuszenie. Jeśli dywan pierze się samodzielnie, dobrym pomysłem jest wysuszenie go na świeżym powietrzy. Pralnie natomiast najczęściej dysponują specjalnymi suszarkami.

Pranie dywanów syntetycznych

czyszczenie dywanów BiałystokDywany syntetyczne są wykonane z polipropylenu, akrylu, wiskozy lub poliamidu. Łatwo przepuszczają wodę, dlatego podczas prania koniecznie należy zachować dużą ostrożność. Specjaliści polecają stosowanie preparatów w formie pianki, która działając aktywnie na powierzchni dywanu i wnikając w jego włosie, usuwa zabrudzenia. Pod dywanem można ponadto umieścić ręcznik, który będzie skutecznie absorbował wodę. Warto pamiętać, że piana powinna zostać odkurzona. Nie ma potrzeby jej wycierania. Przed rozpoczęciem prania dywanu również powinien on zostać dokładnie odkurzony. Podobnie jak w przypadku dywanów naturalnych, dywany syntetyczne mogą zostać wyczyszczone za pomocą preparatu w proszku. Opcjonalnie, wskazane jest zastanowić się nad zastąpieniem sklepowego produktu sodą, która znakomicie usuwa nawet najbardziej uparte zabrudzenia i co najważniejsze – jest bardzo tania.

Pranie dywanów wymaga dobrania odpowiedniej metody, która zależy przede wszystkim od rodzaju czyszczonej powierzchni. Reasumując:

  • pranie dywanów syntetycznych powinno bazować na ograniczeniu wykorzystania wody, znakomicie natomiast sprawdzają się detergenty w formie pianki
  • pranie dywanów naturalnych można wykonywać przy pomocy preparatów w płynie, zmieszanych w odpowiednich proporcjach z wodą
  • oba rodzaje dywanów muszą zostać starannie wysuszone, na przykład na świeżym powietrzu
  • wybrany detergent koniecznie należy przetestować na niewielkim obszarze czyszczonego dywanu, by upewnić się, że jest on całkowicie bezpieczny
  • podczas prania dywanów świetnie sprawdza się zwyczajna soda, którą wystarczy rozprowadzić na ich powierzchni

Warto przeczytać: Skuteczne czyszczenie dywanów w domu alergika


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak prać dywany naturalne?

W przypadku dywanów naturalnych zaleca się użycie ciepłej wody i bezpiecznego detergentu. Możliwe jest również wykorzystanie proszku do prania dywanów na sucho. Kluczowe jest dokładne wysuszenie dywanu po praniu.

Jak prać dywany syntetyczne?

Dla dywanów syntetycznych rekomendowane jest ograniczenie użycia wody i stosowanie preparatów w formie pianki. Piana nie wymaga wycierania, ale powinna zostać odkurzona.

Czy istnieje uniwersalna metoda prania dla wszystkich rodzajów dywanów?

Nie, metoda prania powinna być dostosowana do rodzaju dywanu. Istotne jest również testowanie detergentów na niewielkim obszarze dywanu przed ich pełnym zastosowaniem.

Jakie środki czystości są rekomendowane do prania dywanów?

Oprócz specjalistycznych detergentów, dla obu typów dywanów może być stosowana soda, która skutecznie usuwa zabrudzenia.

Jak suszyć dywany po praniu?

Ważne jest, aby dywany były dokładnie wysuszone, najlepiej na świeżym powietrzu, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Dane kontaktowe

Czysty DOM
ul. gen. J. Hallera 6
15-814 Białystok

tel. +48 509 738 430
e-mail. biuro@praniedywanubialystok.pl

Menu