v

Jakie usługi wykonuje pralnia dywanów

Spis treści


Pralnia dywanów to wyspecjalizowana firma zajmująca się zarówno okresową pielęgnacją dywanów i wykładzin, jak i drobnymi usługami, m.in. usuwaniem plam. Zazwyczaj w większym stopniu świadczy usługi firmowe, tj. obsługuje hotele, motele, biura, ale oferuje też szeroką gamę usług dla osób indywidualnych.

Pralnia dywanów – najczęściej wykonywane prace

Pralnie skupiają się na czyszczeniu dywanów, wykładzin, mebli wypoczynkowych, a czasami również tapicerki samochodowej. Wyspecjalizowanie tego typu oznacza kilka podstawowych zalet dla Klienta:

 • maksymalną czystość osiąganą dzięki odpowiedniemu doborowi środków piorących, co wynika zarówno z wiedzy, jak i doświadczenia bazującego na znajomości najlepszych efektów czyszczenia,
 • możliwość szybkiego wykonania dużego zamówienia – co dotyczy głównie firm i prania wielu zabrudzonych powierzchni w krótkim czasie dzięki wykonywaniu czyszczenia przez zespół pracowników,
 • bardzo szybkie schnięcie dzięki wykorzystaniu ekstrakcyjnych metod prania oraz wirowania,
 • dodatkowe usługi, które za chwilę wymienimy,
 • a także możliwość nawiązania stałej współpracy pod kątem poszczególnych usług.

Wśród usług natomiast najczęściej pralnia dywanów wykonuje:

 • pranie kilkoma metodami w zależności od stopnia zabrudzenia oraz materiału (ręczne i maszynowe);
 • impregnowanie – co służy zapobieganiu zabrudzeniom i tym samym konieczności częstego czyszczenia (najczęściej stosowane są impregnaty fluorochemiczne);
 • usuwanie nieprzyjemnych zapachów – co ma miejsce m.in. gdy w domu są zwierzęta, ale również służy np. renowacji starych dywanów;
 • eliminację biologicznych zanieczyszczeń (poprzez ozonowanie) – na które szczególnie narażone są niektóre dywany np. z wełny; dzięki pielęgnacji usunięte zostają wszystkie roztocza, grzyby, pleśnie i inne drobnoustroje; ma to szczególne znaczenie, gdy domownicy są alergikami;
 • usuwanie włosów i sierści – co jest konieczne w domu pełnym zwierząt.

Pralnia dywanów może więc pomóc w utrzymaniu nie tylko czystości, ale również odpowiednio wysokiej higieny domowych wnętrz.

Czym jest profesjonalne mycie na przykładzie z Białegostoku

Wbrew pozorom jednak profesjonalna pralnia dywanów nie wykonuje przede wszystkim prania ekstrakcyjnego, chociaż wielu Klientów z Białegostoku i innych miast uznaje, że nie ma lepszej metody prania. Możemy więc powiedzieć, że są – prowadzą do podobnych, zadowalających efektów, które uzyskuje się piorąc w pralce automatycznej. Profesjonalne pranie obejmuje więc te same czynności, które wykonuje pralka, lecz dodaje do nich wstępne trzepanie, a po całym procesie prania dochodzi do niego jeszcze suszenie. Ważne jest też by wspomnieć, że pralnie dysponują sprzętem, którego nie można przemieszczać, więc część usług wykonywana jest jedynie w ich siedzibie.

Jakim sprzętem dysponuje profesjonalna pralnia dywanów

Sprzęt w pralniach jest jednak zróżnicowany. Jego część można przenosić m.in. wykonując zlecenie u Klienta, ale są też urządzenia stacjonarne, nieprzenośnie. Generalnie można wśród nich wymienić:

 • odkurzacz z elektroszczotką – jest to urządzenie przenośne, doskonale sprawdzające się w usuwaniu z wykładzin sierści zwierząt i innych, m.in. wdeptanych zabrudzeń;
 • mechaniczny trzepak – dużych rozmiarów urządzenie stacjonarne, do którego wsuwa się dywan poziomo, a zabrudzenia są z niego usuwane na sucho (jest to pierwszy etap poprzedzający pranie),
 • wirówka – również jest urządzeniem stacjonarnym, radzącym sobie nawet z dywanem dużych rozmiarów; po odwirowaniu dywan jest niemal suchy.

Każda profesjonalna pralnia dywanów ma siedzibę wraz ze specjalistycznymi urządzeniami i maszynami, które nie zmieściłyby się w domu czy firmie Klienta, lecz są zalety takiej sytuacji. Gdy wszystkie działania odbywają się w pralni, a Ty otrzymujesz w efekcie czyste i suche dywany oraz wykładziny, nie zakłóca to codziennego życia domownikom lub pracownikom Twojej firmy.

Warto przeczytać: Rodzaje pielęgnacji w pralni dywanów w Białymstoku


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie podstawowe usługi oferuje pralnia dywanów?

Pralnia dywanów świadczy usługi takie jak czyszczenie dywanów i wykładzin, impregnowanie, usuwanie nieprzyjemnych zapachów, eliminacja biologicznych zanieczyszczeń, oraz usuwanie włosów i sierści.

Jakie metody prania stosuje pralnia?

W zależności od materiału i stopnia zabrudzenia, pralnia wykorzystuje różne metody prania, w tym ręczne i maszynowe.

Czym jest impregnowanie i dlaczego jest ważne?

Impregnowanie to proces zapobiegający zabrudzeniom i konieczności częstego czyszczenia, najczęściej stosowany przy użyciu impregnatów fluorochemicznych.

Jak pralnia radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami?

Pralnia wykorzystuje specjalistyczne metody do usuwania nieprzyjemnych zapachów, np. związanych z obecnością zwierząt domowych lub potrzebą renowacji starych dywanów.

Jakie sprzęty wykorzystuje profesjonalna pralnia dywanów?

Wśród sprzętów używanych przez pralnie znajdują się przenośne odkurzacze z elektroszczotką, mechaniczne trzepaki oraz wirówki, z których część jest stacjonarna.

Dane kontaktowe

Czysty DOM
ul. gen. J. Hallera 6
15-814 Białystok

tel. +48 509 738 430
e-mail. biuro@praniedywanubialystok.pl

Menu