Czyszczenie dywanów receptą na ich długowieczność

Dobrej jakości dywan to bez wątpienia znakomita inwestycja. Ten niepozorny dodatek jest w stanie całkowicie odmienić wnętrze i zagwarantować mu oryginalny charakter. Jakość jednak najczęściej idzie pod rękę z wysoką ceną, dlatego warto troskliwie dbać o stan domowych dywanów, by cieszyć się nimi możliwie jak najdłużej. Regularne czyszczenie dywanów ma w tym względzie podstawowe znaczenie.

Czyszczenie dywanów poprzez odkurzanie

Odkurzanie wywiera ogromny wpływ na stan dywanu. Zaleca się, by wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób bowiem chroni się dywan przed powstaniem widocznych, trudnych do usunięcia zabrudzeń, o które łatwo w przypadku nadmiernego nagromadzenia się kurzu, okruchów czy innych zanieczyszczeń. Skuteczne czyszczenie dywanów przez odkurzanie wymaga dobrania odpowiedniej końcówki, przystosowanej do długości włosia oraz materiału, z którego dywan został uszyty. Ponadto, podczas odkurzania warto często zmieniać kierunki, dzięki czemu łatwiej dotrze się nawet do głęboko ukrytych zabrudzeń. W ten sposób również wyeliminowane zostanie ryzyko kładzenia się runa dywanu. Czyszczenie dywanów powinno być wykonywane także poprzez ich trzepanie. Mogłoby się wydawać, że najlepsze jest możliwie jak najsilniejsze trzepanie, jednak to błąd, zwłaszcza w przypadku dywanów wyróżniających się dużą delikatnością. Istnieje bowiem wówczas ryzyko ich widocznego uszkodzenia.

Czyszczenie dywanów – pranie

Nawet najbardziej regularne odkurzanie nie jest jednak wystarczające, by dywan na dłuższy czas zachował doskonały stan. Czyszczenie dywanów wymaga ich dokładnego prania, z zastosowaniem bezpiecznych detergentów. Warto jednak pamiętać, by używać ich zgodnie z zaleceniem producenta, zwłaszcza w przypadku przygotowywania roztworu produktu z wodą.

Najczęściej wykorzystywane metody to:

  • czyszczenie dywanów ręcznie, za pomocą specjalnej szczotki do prania, przy użyciu specjalnych środków w postaci płynów, suchej piany lub proszku piorącego
  • czyszczenie dywanów przez specjalistów w domu klienta
  • czyszczenie dywanów w profesjonalnej pralni, dysponującej zaawansowanymi urządzeniami

czyszczenie dywanówOpcjonalnie, można zdecydować się na zakup specjalnych odkurzaczy piorących. Odkurzacze znakomicie sprawdzają się nie tylko w czyszczeniu dywanów czy wykładzin. Za ich pomocą można z powodzeniem prać tapicerki samochodowe i meblowe. Urządzenie rozprowadza na powierzchni czynną pianę, która następnie jest ponownie zasysana. Ta grupa odkurzaczy jest zalecana przede wszystkim alergikom, ponieważ skutecznie wspiera walkę z namnażającymi się roztoczami. Kupując odkurzacz piorący koniecznie należy wziąć pod uwagę moc jego działania oraz pojemność wbudowanych w strukturę maszyny pojemników. Wskazane jest wybieranie odkurzaczy wyposażonych w dwa pojemniki, ponieważ gwarantują one wysoki poziom higieny, oddzielając zabrudzenia od czystej wody zmieszanej z detergentem. Bardzo duże znaczenie ma także produkcja hałasu podczas pracy odkurzacza, która powinna być możliwie jak najniższa oraz moc pracy silnika.

0