Usuwanie plam z dywanu – o czym koniecznie musisz pamiętać?

Plamy na dywanie niestety nie należą do rzadkości. Wystarczy chwila nieuwagi, by kieliszek z winem wypadł z rąk czy brudne od czekolady palce dziecka odcisnęły swój ślad. Sprawcami wielu problematycznych zabrudzeń są również domowe zwierzęta. Jak w takim razie usuwać plamy, by chronić dywan przed zniszczeniem?

Szybkość reakcji a skuteczne usuwanie plam z dywanu

Podstawowy wpływ na możliwość późniejszego usunięcia plamy na dywanie jest szybka reakcja w momencie jej tworzenia. Jeśli na dywanie zostanie rozlana jakakolwiek ciecz, należy natychmiast przyłożyć papierowy ręcznik lub chłonną tkaninę, które zaabsorbują jej nadmiar. Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie odpowiedniego detergentu. Trzeba jednak pamiętać, by w panice plamy nie rozcierać, ponieważ w ten sposób jedynie dodatkowo pogorszy się sytuację. Wystarczy, że czyszczenie rozpocznie się od brzegów plamy i sukcesywnie będzie się przesuwało do jej punktu centralnego. Plam z błota natomiast nie można czyścić na bieżąco. Najlepiej, jeśli błoto pozostawi się do samodzielnego wyschnięcia, by później bez większych problemów usunąć zabrudzenie za pomocą odkurzacza. Usuwanie plam z dywanu wymaga przede wszystkim rozwagi.

Samodzielne usuwanie plam z dywanu

Plamy łatwe można z powodzeniem usunąć samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Wystarczy wiedzieć, które produkty sprawdzą się w ich przypadku najlepiej, przykładowo:

  • usuwanie plam z dywanu wykonanych przez krew, soki owocowe lub mocz wymaga bezzwłocznego zastosowania zimnej wody,
  • wszelkiego rodzaju sosy najlepiej czyścić za pomocą ciepłej wody, następnie warto zastosować specjalny preparat przeznaczony do szamponowania oraz mieszankę wody i proszku do prania
  • gumę do żucia należy ochłodzić kostkami lodu, co spowoduje jej stwardnienie i łatwiejsze usunięcie
  • usuwanie plam z dywanu, które są tłuste oznacza konieczność użycia specjalnego rozpuszczalnika

Do grupy plam łatwych do usunięcia zalicza się także plamy po herbacie, coli, musztardzie czy produktach przeznaczonych do czyszczenia obuwia. Najczęściej, podobne zabrudzenia można wyeliminować poprzez zastosowanie domowych sposobów.

Kiedy usuwanie plam z dywanu wymaga interwencji specjalistów?

fachowiec lepiej usunie plamyNiestety, zdarza się że stosowanie domowych sposobów oraz profesjonalnych preparatów nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Usuwanie plam z dywanu wymaga wówczas pomocy fachowców. Plamy trudne to plamy powstałe w wyniku rozlania się atramentu, farby olejnej czy smoły. Problematyczne w czyszczeniu są też plamy mleka, kawy czy szminki. Na szczęście, dzisiaj firmy zajmujące się praniem dywanów realizują podobną usługę także na miejscu, w domu klienta, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ eliminuje konieczność transportowania dywanu do punktu usługowego. Z reguły, pralnie dywanów decydują się na ich szamponowanie, z użyciem najlepszej jakości środków, ponieważ metoda ta daje doskonałe rezultaty w usuwaniu nawet najbardziej upartych zabrudzeń. Podstawowe znaczenie ma możliwie jak najszybsze wezwanie specjalistów. Absolutnie nie należy zwlekać z czyszczeniem zaplamionego dywanu, ponieważ stare plamy ciężej wyeliminować. Dywan może więc już nie odzyskać swojej dawnej świetności.

0