Jak zorganizować sprzątanie mieszkań

Sprzątanie mieszkań to zadanie, które wymaga dyscypliny oraz odpowiedniego przygotowania. Aby zrobić to skutecznie, trzeba uprzednio ustalić plan działania oraz listę niezbędnych narzędzi. Poznaj sposób na efektywne sprzątanie.

Sprzątanie mieszkania rozpoczyna się od przygotowania narzędzi

Nawet najbardziej doświadczony sprzątający nie jest w stanie pracować bez odpowiednich narzędzi. Do tych absolutnie niezbędnych zaliczają się:

  •  przybory czyszczące – generalne porządki nie mogą odbyć się bez narzędzi, takich jak: papierowe ręczniki, wiaderko, czy szczotka do mycia okien. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w trzepaczkę i watę, dzięki którym łatwiej będzie wyczyścić przeszklone szafki. Dobrze jest także zakupić niewielki podest lub składaną drabinę, by dosięgnąć do wyższych półek;
  •  środki czyszczące – sprzątanie mieszkania bez właściwych środków czyszczących bywa nieskuteczne. Możliwości jest sporo, gdyż można wybrać zarówno te chemiczne, jak i naturalne np. woda z octem. A jedne i drugie nadają się m.in. do czyszczenia kafelków i blatów laminowanych;
  •  ścierki – bez dobrej jakości ścierek z mikrofibry trudno sprzątać dom. Jeżeli zamierzamy usuwać wyłącznie kurz z płaskich powierzchni, wtedy można wybrać zwykłe ścierki z marketu. Jednak do odkurzania powierzchni trudniej dostępnych można wybrać np. miotełkę nasączoną preparatem przeciwkurzowym. Do mycia witryn sklepowych warto wybrać tę o miękkim włosiu.

Dzięki wymienionym przyborom łatwiej zmyć kurz z trudno dostępnych miejsc lub wyczyścić blat. Każdy, kto zamierza zabrać się za domowe porządki, powinien o nie zadbać.

Sprzątanie mieszkań warto zacząć od okien

Jeśli sporadyczne sprzątamy mieszkanie, wtedy najlepiej wybrać dzień, w którym ma się nieco więcej wolnego czasu – i nie musi to być koniecznie sobotni poranek. Jednak zanim przystąpimy do sprzątania, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

  • generalne sprzątanie zaleca się zacząć od okien. Podczas mycia okien, można wrzucić do prania firanki. Co do samych okien – najlepiej wyczyścić najpierw ich ramy i parapet, szyby zostawiając na sam koniec. Czyszczenie tych elementów ma wiele wspólnego z myciem podłóg. W obydwu przypadkach zaleca się korzystać z wody z płynem, ewentualnie z preparatu chemicznego i delikatnej szmatki;
  •  następnie należy posprzątać pokoje, kuchnie i łazienki. Czynnościami priorytetowymi powinno być odkurzanie i ścieranie kurzów z najwyższych szafek i półek. To właśnie te powierzchnie są często najbardziej zanieczyszczone;
  • konserwacja podłóg to ostatnie z zadań. Umytą podłogę można nabłyszczyć lub wypastować, choć druga z wymienionych metod jest już mniej popularna.
    Powyżej opisane czynności najlepiej wykonywać w określonym porządku. Aby sprzątanie mieszkań było skuteczne, należy zrobić to z dbałością o każdy szczegół. Jeżeli nie dysponujecie Państwo odpowiednią wiedzą i co najważniejsze siłą, czy czasem, można wynająć profesjonalną firmę – a to się opłaca.
0