Sprzątanie obiektów biurowych – kto powinien się tym zajmować

Istnieje powszechne przekonanie, że sprzątaniem obiektów biurowych może zajmować się każdy, kto potrafi zmywać podłogę, kurze itp. Nic bardziej mylnego. Konserwacja powierzchni biurowych to zajęcie dla specjalistów, dowiedz się dlaczego.

Sprzątanie obiektów biurowych to zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy

Pracownikami firm zajmujących się sprzątaniem biur są nierzadko osoby odpowiednio przeszkolone. W branży czystości podobnie, jak w każdej innej, potrzebni są specjaliści, którzy znają się np. na materiałach wykończeniowych sprzątanych powierzchni. Dzięki temu sprzątanie obiektów biurowych nie kończy się zniszczeniem. A wiedzę te zdobywa się np. na szkoleniach. To właśnie tam pracownicy z tego sektora dowiadują się jak:

  •  dobrać środki czystości np. do mycia podłóg,
  •  na czym polega procedura prania wykładzin,
  •  co to jest sprzątanie ekologiczne.

Wśród osób niezaznajomionych z tą branżą panuje pewien stereotyp, że pracownicy firm zajmujących się sprzątaniem biur nie biorą udziału w żadnych szkoleniach. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, gdyż to m.in. dzięki szkoleniom dowiadują się jak profesjonalnie myć okna i jakie są techniki sprzątania ręcznego czy polimeryzacji.

Różne warianty sprzątania obiektów biurowych

Czyszczenie dywanów to jedno z zadań, którego wykonania nie powinno powierzać się osobie nieprzeszkolonej w tym zakresie. W przeciwnym wypadku dywan może zostać całkowicie zniszczony, więc należy go czyścić we właściwy sposób. A to właśnie pracownicy firm zajmujących się sprzątaniem powierzchni znają specjalistyczne metody prania dywanów czy tapicerek, do których zaliczają się np.:

  •  pranie ekstrakcyjne,
  •  pranie suchą pianą,
  •  szamponowanie.

Co ciekawe, szkolenia nie polegają wyłącznie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej. Tam również odbywają się zajęcia praktyczne np. z prania dywanów, co jeszcze bardziej podnosi umiejętności kursantów. Oprócz tego uczą się oni jak nakładać i dobierać środki czyszczące, jak konserwować podłogi przy użyciu różnych rodzajów mopów. W branży czystości takie szkolenia nie należą do rzadkości.

Sprzątanie obiektów biurowych to zajęcie wymagające przygotowania

Każdej z wyżej wymienionych czynności da się nauczyć, lecz osiągnięcie w nich wprawy może zająć długie lata. Przewaga personelu sprzątającego zatrudnianego przez profesjonalne firmy polega na tym, że osoby te wiedzą, jak dobierać urządzenia, środki czyszczące i metody sprzątania.

Może być to argument przemawiający za tym, by sprzątanie biur powierzyć specjalistom. Mają oni wiedzę dotyczącą technik sprzątania, którą zdobywają nie tylko w wyniku pracy z coraz to nowymi klientami, ale także podczas branżowych szkoleń.

0