v

Ekologiczne sprzątanie mieszkania i domu

Ekologiczne sprzątanie mieszkania i domu

Spis treści


Ekologiczne sprzątanie pomieszczeń mieszkalnych jakiś czas temu stało się bardzo popularne. Wybierają je osoby przede wszystkim chcące uniknąć silnej chemii, która zawarta jest w wielu środkach myjących. Wykorzystuje ono w większości metody tradycyjne, można powiedzieć, że w wielu wypadkach sposoby niemal babcine. Pochodzą one z czasów, gdy trzeba było sobie radzić za pomocą dostępnych środków czy to w sprzątaniu, czy na przykład w wywabianiu plam z ubrania. Wiele z tych metod wbrew pozorom jest bardzo skuteczna, aczkolwiek ustępuje oczywiście nowoczesnym środkom czyszczącym.

Czym jest ekologiczne sprzątanie mieszkania

Generalnie, ekologia w sprzątaniu dotyczy dwóch idei. Pierwsza związana jest z ograniczeniem odprowadzania do środowiska substancji chemicznych, chociażby wylewanych wraz z wodą do toalety po myciu podłóg, dywanów, czy mebli. Druga bezpośrednio dotyczy domowników, którzy dzięki temu mają z substancjami szkodliwymi, a ogólnie różnego typu chemią, ograniczony, mniejszy kontakt.

Ekologiczne sprzątanie wynika więc ze świadomości, jak szkodliwa jest chemia czyszcząca dla ludzkiego zdrowia i środowiska. Istnieje tu jednak jeszcze zupełnie pragmatyczny powód stosowania metod nieszkodliwych – oszczędność. Ekologiczne środki myjące są bowiem bardzo tanie.

5 uniwersalnych i najważniejszych środków do sprzątania

Dziś zwraca uwagę „wyspecjalizowanie” chemii do sprzątania. Przekłada się to wprost na dużą liczbę preparatów i większe wydatki. Gdyby stosować je zgodnie z zaleceniami, oddzielnie do wielu czynności wykonywanych podczas sprzątania, zajęłyby one niejedną półkę w szafce. Preparaty ekologiczne są pod tym względem nieco bardziej uniwersalne. Do wysprzątania całego mieszkania wystarczy zaledwie kilka, a są to:

  • ocet – usuwa zarówno zabrudzenia, jak i kamień, tłuszcze, a nawet nieprzyjemny zapach; ten wydzielany przez sam ocet znika po kilku wietrzeniach;
  • soda oczyszczona – przede wszystkim usuwa plamy i osady, na przykład po kawie czy herbacie; ponadto redukuje nieprzyjemne zapachy, a także zmiękcza wodę;
  • boraks – zazwyczaj jest łączony z sodą, a jego fabryczne przeznaczenie to mycie naczyń, ale też pranie ubrań;
  • mydło roślinne – zazwyczaj sprzedawane jest w płynie, a służy przede wszystkim do mycia podłóg wykonanych ze wszystkich materiałów; nie posiada zapachu;
  • oraz zamiennie: sok z cytryny lub sól – przydatne do zwalczania kamienia, usuwania tłuszczu, a nawet uporczywych osadów w piekarniku; cytryna przy tym może przywrócić właściwy kolor zabrudzonym powierzchniom.

Co jednak z brudem, który nie poddaje się wymienionym środkom?

Sprzątanie parą – ekologia modna w Białymstoku

Jako firma sprzątająca możemy polecić czyszczenie zabrudzeń parą. W Białymstoku był okres mody na różnego typu urządzenia myjące parą do użytku domowego. Rzeczywiście jest to ekologiczna metoda sprzątania i potrafi usunąć nawet najbardziej oporne zabrudzenia. Niewątpliwą, dodatkową zaletą mycia parą jest usuwanie wszystkich niewidocznych gołym okiem mikroorganizmów, w tym roztoczy. Posługiwanie się parą wodną aplikowaną przez niewielkie, dostępne w sklepach urządzenia, sprawdzi się przede wszystkim w kuchni i łazience i jest skuteczną metodą czyszczenia kafelków ściennych oraz podłogowych. W przypadku uporczywych zabrudzeń, utrwalonych plam warto jednak skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy sprzątającej.

Warto przeczytać: Sprzątanie biur – korzyści płynące z outsourcingu


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym jest ekologiczne sprzątanie mieszkania?

Ekologiczne sprzątanie dotyczy ograniczenia używania szkodliwych substancji chemicznych oraz kontaktu z nimi, skupiając się na metodach tradycyjnych i wykorzystywaniu środków przyjaznych dla środowiska i zdrowia.

Jakie środki są zalecane do ekologicznego sprzątania?

Do ekologicznego sprzątania zaleca się używanie takich produktów jak ocet, soda oczyszczona, boraks, mydło roślinne, a także sok z cytryny lub sól, które są uniwersalne i ekonomiczne.

Dlaczego warto sprzątać parą?

Sprzątanie parą to ekologiczna metoda, która skutecznie usuwa zabrudzenia i mikroorganizmy, szczególnie przydatna w kuchni i łazience. Jest to alternatywa dla chemicznych środków czyszczących.

Czy ekologiczne sprzątanie jest droższe od tradycyjnego?

Ekologiczne sprzątanie może być ekonomiczniejsze, ponieważ wykorzystuje się mniej specjalistycznych i często tańszych produktów, które są bardziej uniwersalne w użyciu.

Jakie są korzyści z ekologicznego sprzątania?

Korzyści obejmują mniejszy wpływ na środowisko, oszczędności finansowe, ograniczenie ekspozycji na szkodliwe chemikalia oraz poprawę jakości życia domowników.

Dane kontaktowe

Czysty DOM
ul. gen. J. Hallera 6
15-814 Białystok

tel. +48 509 738 430
e-mail. biuro@praniedywanubialystok.pl

Menu